środa, 13 wrzesień 2017 15:50

ONZ uroczyście otworzyła 72. sesję Zgromadzenia Ogólnego

W siedzibie ONZ w Nowym Jorku we wtorek rozpoczęła się 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji, która tradycyjnie potrwa do września przyszłego roku.

Nowym przewodniczącym sesji stał się minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajčák, który wcześniej złożył przysięgę, przekazuje Ukrinform.

„Ogłaszam otwarcie sesji 72. Zgromadzenia Ogólnego ONZ”, – oświadczył nowy przewodniczący podczas uroczystej gali w sali posiedzeń plenarnych.

Jednym z głównych wydarzeń sesji będą generalne debaty i spotkania na najwyższym szczeblu, które rozpoczną się 19 września. Oczekuje się, przyjadą na nie do Nowego Jorku liderzy około 100 państw i rządów. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko weźmie udział w tych przedsięwzięciach, a także wystąpi na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego i spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jak poinformował wczoraj w wywiadzie dla Ukrinformu stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ, ukraińska delegacja skupi uwagę na konieczności wprowadzenia na Donbas misji pokojowej ONZ.

Rosyjski prezydent Władimir Putin nie będzie brać udziału w wydarzeniach w Nowym Jorku. Tak przynajmniej oficjalnie ogłosił Kreml.

Przypominamy, że Zgromadzenie Ogólne jest najważniejszym organem ONZ, który podejmuje decyzje w poszczególnych ważnych sprawach, w tym dotyczących rekomendacji w zakresie pokoju i bezpieczeństwa oraz wyborów członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. W porządku obrad Zgromadzenia Ogólnego mogą także znajdować się inne kwestie, w sprawie których również odbywają się głosowania.

 

Praca w Polsce