Dziesiątki państw podpisały w ONZ umowę o zakazie broni jądrowej

Dziesiątki państw podpisały w ONZ umowę o zakazie broni jądrowej
Dziesiątki krajów podpisały umowę o zakazie broni jądrowej na tle napięć spowodowanych przez nuklearne i rakietowe testy KRLD, jednak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i inne kraje zbojkotowały to wydarzenie na corocznym spotkaniu światowych liderów w ONZ.

Umowa o zakazie broni jądrowej wejdzie w życie 90 dni po tym, jak zostanie ratyfikowana przez 50 krajów, informuje agencja Reuters.

„Na dziś istnieje około piętnastu tysięcy sztuk pocisków jądrowych. Nie możemy pozwolić tej strasznej broni stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego świata i naszej przyszłości”, – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres, rozpoczynając podpisywanie umowy.

Traktat został przyjęty w lipcu przez dwie trzecie ze 193 krajów członkowskich ONZ po miesiącach negocjacji, w których brały udział Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i inne kraje.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres ostrzegł światowych liderów, że groźba ataku nuklearnego znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od momentu zakończenia „zimnej wojny”.

Artykuły powiązane