Ukraińska ustawa o szkolnictwie jest sprzeczna z międzynarodowymi konwencjami – węgierski minister

Ukraińska ustawa o szkolnictwie jest sprzeczna z międzynarodowymi konwencjami – węgierski minister
Ukraińska ustawa o szkolnictwie jest sprzeczna z wieloma międzynarodowymi konwencjami i zobowiązaniami, które Ukraina wzięła na siebie wobec państw europejskich.

Napisano o tym w oświadczeniu ministra zasobów ludzkich Węgier Zoltána Baloga na stronie internetowej rządu.

Balog zaznaczył, że ustawa jest sprzeczna między innymi ze zobowiązaniami Ukrainy w zakresie zapewnienia nauki w języku ojczystym na wszystkich poziomach edukacji.

„Władze Ukrainy prowadzą kraj nie do Europy, one prowadzą swój kraj do ślepego zaułka”, – napisano w oświadczeniu.

Balog podkreślił, że Węgry mają konstytucyjny obowiązek wspierać na wszystkich odpowiednich forach międzynarodowych mniejszości narodowe, w tym Węgrów.

„Minister zasobów ludzkich wzywa ministra edukacji Ukrainy do rozpoczęcia negocjacji na temat uchwalonej ustawy z przedstawicielami zakarpackich węgierskich wspólnot, wyłączonych z procesu tworzenia ustaw. Rząd Węgier wciąż jest gotowy do negocjacji z Ukrainą w kwestii sprawiedliwej edukacji etnicznej”, – napisano w oświadczeniu.

Należy nadmienić, że minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó oświadczył, że Budapeszt postanowił zablokować wszystkie dalsze orzeczenia Unii Europejskiej, mające na celu zbliżenie UE i Ukrainy.

Taka decyzja było odpowiedzią oficjalnego Budapesztu na podpisanie przez prezydenta Petra Poroszenkę ustawy „O edukacji”.

Artykuły powiązane