Językowy skandal: Węgry podjęły ważną decyzję dotyczącą Rosji na rzecz Ukrainy

Językowy skandal: Węgry podjęły ważną decyzję dotyczącą Rosji na rzecz Ukrainy
Węgry nie zamierzają odrzucać jasnego stanowiska wszystkich członków Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Rosji, nawet biorąc pod uwagę spór z Ukrainą dotyczący normy językowej w nowej ustawie o oświacie.

Oświadczył o tym szef ministerstwa spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó w wywiadzie dla serwisu „Kommiersant”.

Zaznaczył jednak, że dopóki skandaliczna ustawa obowiązuje, strona węgierska nie wesprze ani jednej ukraińskiej inicjatywy i ani jednej ważnej dla Ukrainy sprawy na arenie międzynarodowej.

„Sankcje to osobna kwestia. Nie raz podkreślaliśmy, że jesteśmy zainteresowani tym, aby stosunki między Rosją i Unią Europejską, a także Unią Europejską i Unią Eurazjatycką budowano bardziej pragmatycznie i opierano na wzajemnym zaufaniu. Ale równocześnie nie raz podkreślaliśmy również to, że choć nie uważamy sankcji za, powiedzmy, »skuteczne«, nie będziemy podważać europejskiej jedności, ponieważ to w niej tkwi siła Unii Europejskiej”, — powiedział Szijjártó.

W związku ze skandalem wokół ukraińskiej ustawy o oświacie kierownik prorządowej frakcji Węgier FIDES Gergely Gulyás oświadczył, że w razie potrzeby rząd będzie w stanie zapewnić na Zakarpaciu nauczanie dzieci w języku węgierskim dzięki szkołom prywatnym i prywatnym uczelniom.

Artykuły powiązane