Rekordowa liczba państw zgłosiła filmy do Oscarów 2018

Rekordowa liczba państw zgłosiła filmy do Oscarów 2018
Liczba państw, które zgłosiły swoje filmy do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny", znów pobiła rekord: w tym roku jest ich aż 92 (w zeszłym roku było ich 85).

Według danych Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, opublikowanych na jej stronie, do rywalizacji w tym roku po raz pierwszy przyłączyły się Haiti, Honduras, Laos, Maroko, Mozambik, Senegal i Syria.

Branżowe amerykańskie wydawnictwa stworzyły kilka list z filmami, które prawdopodobnie wejdą do finałowej piątki. Wśród nich jest zdobywca Złotej Palmy w Cannes 2017 „The Square” Rubena Östlunda (Szwecja), „Fantastyczna kobieta” Sebastiána Lelio (Chile), „Najpierw zabili mojego ojca” Angeliny Jolie (Kambodża), „W ułamku sekundy” Fatiha Akina (Niemcy), „Foxtrot” Samuela Maoza (Izrael), „120 uderzeń serca” Robina Campillo (Francja), „Dusza i ciało” Ildikó Enyedi (Węgry) i inne filmy, które wyróżniły się na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Polskę reprezentować będzie pełnometrażowy film animowany "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oraz "Pokot" Agnieszki Holland.

W tym roku Ukraina przedstawiła do Oscara dramat Wałentyna Wasianowycza „Riwień czornoho”. Słowacja i Litwa przedstawiły filmy, w tworzeniu których Ukraina brała udział: „Čiara” Petera Bebjaka i „Szron” Sharunasa Bartasa.

Finałowa piątka nominowanych zostanie ogłoszona 23 stycznia 2018 roku, ale wcześniej, na początku roku, zostanie ogłoszony shortlist 9 filmów. Dziewięćdziesiąta ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 4 marca.

Artykuły powiązane