W Federacji Rosyjskiej aresztowano dwóch zatrzymanych ukraińskich strażników granicznych

W Federacji Rosyjskiej aresztowano dwóch zatrzymanych ukraińskich strażników granicznych
Rosyjski sąd aresztował na 2 miesiące dwóch ukraińskich strażników granicznych, zatrzymanych 3 października przez rosyjskich stróżów prawa.

Przedstawiciel Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Ołeh Słobodian poinformował o tym na Facebooku.

„Według operatywnych informacji w Federacji Rosyjskiej  odbył się już sąd nad ukraińskimi strażnikami granicznymi. Rozpatrywano dwa artykuły: dotyczące nielegalnego przekraczania granicy i... umyślnego nieposłuszeństwa wobec pracowników organów ścigania. Orzeczenie sądu to 2 miesiące w areszcie”, – powiedział.

W związku z tym Słobodian stwierdził, że żołnierzy pojmano siłą.

„Fakt, że kilka dni temu nie wpuszczono do nich ukraińskiego konsula, tylko to potwierdza”, – dodał.

Przedstawiciel Państwowej Służby Granicznej uważa, że najprawdopodobniej na oficerów wywiera się nacisk i nie jest wykluczone, że mają oni na ciele „widoczne oznaki fizycznej walki na granicy”.

„Kolejny argument na korzyść tej wersji – podczas oględzin linii granicy w miejscu rzekomego »spotkania« naszych strażników granicznych odkryto ślady rozmieszczenia dwóch grup, które najprawdopodobniej pojmały naszych oficerów”, – powiedział.

Jak mówi Słobodian, straż graniczna wspólnie z MSZ będzie nadal żądać od strony rosyjskiej wydania ukraińskich strażników granicznych.

Powiedział także o spotkaniu przedstawicieli straży granicznej między Ukrainą i Rosją, które odbyło się z tej okazji w poniedziałek.

„Spotkanie na granicy, związane z tym, że dwóch ukraińskich funkcjonariuszy Sumskiego Oddziału Straży Granicznej trafiło w ręce rosyjskiej FSB, zakończyło się (...) niczym”, – zaznaczył przedstawiciel Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

Jak mówi, rosyjski strażnik graniczny, który przyszedł na spotkanie, oświadczył, że nie jest upoważniony do odpowiadania na pytania i jedynie wręczył rosyjską wersję protokołu o spotkaniu.

„Dokument jest formalnie suchy i nie zawiera żadnych odpowiedzi na pytania, które interesują stronę ukraińską. Ukraińscy strażnicy graniczni pisemnie wyrazili swój sprzeciw wobec naruszenia przez rosyjskie służby protokolarnych porozumień i otwarcie cynicznego stanowiska”, – powiedział Słobodian.

Jak poinformowano, 4 października Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała o zaginięciu dwóch funkcjonariuszy straży granicznej podczas monitorowania granicy w obwodzie sumskim.

Później tego samego dnia strona rosyjska oficjalnie potwierdziła ich zatrzymanie.

Artykuły powiązane