Puigdemont podpisał deklarację niepodległości Katalonii

Puigdemont podpisał deklarację niepodległości Katalonii
Swoje podpisy pod dokumentem złożyło 72 deputowanych do lokalnego parlamentu.

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont podpisał dokument o proklamacji niepodległości regionu od Hiszpanii. Deklaracja została zatwierdzona również przez jego zastępcę Oriola Junquerasa, przewodniczącą parlamentu Katalonii Carme Forcadell Lluís i jeszcze 72 deputowanych do lokalnego parlamentu.

Mimo to dokument jeszcze nie czyni z Katalonii pełnoprawnego niepodległego państwa.

Dziennikarz Amichai Stein opublikował na Twitterze zdjęcie dokumentu.

Wcześniej Carles Puigdemont wystąpił przed parlamentem Katalonii i powiedział, że jeszcze nie czas, aby spieszyć się z ogłoszeniem odłączenia się regionu od Hiszpanii.

W tym czasie hiszpańska policja była gotowa aresztować szefa rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta.

Tymczasem rząd Hiszpanii uważa za niedopuszczalny wniosek w sprawie niepodległości wspólnoty autonomicznej Katalonia, wysunięty przez szefa rządu autonomii Carlesa Puigdemonta, informuje agencja Efe, powołując się na źródło w hiszpańskim rządzie.

Według źródła agencji Efe w hiszpańskim rządzie, niedopuszczalne jest „wydawanie pośrednich oświadczeń o niepodległości, aby potem je wyraźnie zawiesić”.

Rząd Hiszpanii przypomniał, że ustawa o referendum, na podstawie której oświadczenie wydał przewodniczący rządu Katalonii, jest nielegalna, a jej działanie jest zawieszone przez Trybunał Konstytucyjny kraju.

Jak informowaliśmy wcześniej, referendum w sprawie odłączenia się Katalonii od Hiszpanii odbyło się 1 października. W niektórych lokalach wyborczych dochodziło do starć między policją a wyborcami, są ofiary po obu stronach. Po podliczeniu 100% oddanych głosów, za niepodległością autonomii głosowało 2 286 217 osób i 90,18% wszystkich, którzy przyszli na referendum. Tymczasem rząd Hiszpanii wyklucza możliwość przeprowadzenia negocjacji z Katalonią w sprawie uznania jej niepodległości.

Artykuły powiązane