czwartek, 12 październik 2017 07:38

Wielka Brytania chce zamienić rynek UE na rynek Ameryki Północnej - The Telegraph

Jeśli negocjacje w sprawie warunków Brexitu zakończą się fiaskiem, Londyn rozważy przystąpienie do układu NAFTA.

Wielka Brytania może dołączyć do Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA), który działa obecnie między USA, Kanadą i Meksykiem. Ministrowie w Londynie rozważają taką opcję na wypadek, gdyby negocjacje w sprawie dostępu do jednolitego rynku UE po Brexicie zakończyły się fiaskiem.

Jak zaznacza brytyjska gazeta „The Telegraph”, gdyby Wielka Brytania naprawdę dołączyła do NAFTA, mogłaby zwiększyć handel z trzema ekonomicznie potężnymi państwami, których łączne PKB wynosi 17 bilionów funtów. Równocześnie PKB Unii Europejskiej wynosi 15,7 bilionów. W ten sposób, łącznie na Wielką Brytanię, Kanadę, USA i Meksyk przypadałoby 30% światowej gospodarki.

Na razie nie wiadomo, co o takich planach Londynu myśli Ameryka Północna. Wcześniej Wielka Brytania ogłosiła gotowość wyjścia z UE bez uzgodnień w sprawie Brexitu.

Przypomnijmy, że w pierwszych czterech rundach negocjacji między Unią Europejską i Wielką Brytanią postęp w sprawie priorytetów UE nie był wystarczający, czytamy w rezolucji Parlamentu Europejskiego o stanie negocjacji w sprawie Brexitu, przyjętej ostatnio na sesji plenarnej.

„Rada Europejska musi przyznać, że »wystarczający postęp« nie został osiągnięty w kwestii trzech celów UE, a mianowicie: zabezpieczenia praw obywateli UE i Wielkiej Brytanii, określenia zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii i uregulowania problemu granicy między Republiką Irlandii i Irlandią Północną”, - napisano w dokumencie.

 

Praca w Polsce