Między USA i Rosją wybuchł dyplomatyczny skandal z powodu flagi

Między USA i Rosją wybuchł dyplomatyczny skandal z powodu flagi
Moskwa oskarżyła Waszyngton o „zbezczeszczenie symbolu państwowego Rosji”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło protest przeciwko zdjęciu rosyjskich flag z budynków w Waszyngtonie i San Francisco, w których do początku września pracowali rosyjscy dyplomaci.

Waszyngton oświadczył wcześniej, że wszystkie działania z rosyjskimi obiektami dyplomatycznymi mieszczą się w ramach międzynarodowych konwencji, przekazuje BBC.

„Rzecz jasna zgody na zdejmowanie flag strona rosyjska nie dawała”, – powiedziała oficjalna przedstawicielka MSZ Rosji Marija Zacharowa na konferencji prasowej 12 października, nazywając zdejmowanie flag „wrogą akcją”.

Moskwa ocenia to, co się wydarzyło, jako „zbezczeszczenie symbolu państwowego Rosji”, dodała Zacharowa. Jam mówi, Rosja podejmie pewne działania, jednak póki co MSZ nie zdecydowało, jakie.

„Być może robią to oni specjalnie, celowo, by stworzyć niekorzystne tło dla rozpoczęcia działalności w Rosji nowego ambasadora USA Johna Huntsmana” - dodała Zacharowa.

Wcześniej protest związany ze zdjęciem flagi wyraziła ambasada Rosji w USA.

Departament Stanu USA, komentując oświadczenie rosyjskiej ambasady, powiadomił, że z flagami po ich zdjęciu obchodzono się ostrożnie.

„Flagi na byłych placówkach konsularnych w San Francisco zostały zdjęte z szacunkiem, są one przechowywane wewnątrz budynków”, – powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu.

Przypominamy, że wcześniej przedstawiciel Departamentu Stanu USA oświadczył, że rewizje w obiektach dyplomatycznych Rosji odbyły w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz przy udziale przedstawicieli rosyjskiej ambasady.

Departament Stanu poinformował również, że nie wyważono drzwi do budynków dyplomatycznych Federacji Rosyjskiej i zaprzeczył informacjom mówiącym, że rewizje prowadzili funkcjonariusze FBI.

Jak twierdzi przedstawiciel Departamentu Stanu, USA w pełni przestrzega postanowień konwencji wiedeńskiej, praw USA i dwustronnych umów w trakcie prowadzenia tych działań, a także w swoich wymaganiach wobec Rosji, by zamknąć te obiekty dyplomatyczne i konsularne.

Artykuły powiązane