Białoruś ignoruje noty Ukrainy w sprawie zatrzymania Hryba

Białoruś ignoruje noty Ukrainy w sprawie zatrzymania Hryba
MSZ Białorusi od dwóch miesięcy nie odpowiada na pytania Kijowa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi nie odpowiedziało na noty Ukrainy z pytaniem o okoliczności zatrzymania przez rosyjskie resorty siłowe 19-letniego Ukraińca Pawła Hryba w Homlu.

Napisano o tym w odpowiedzi MSZ Ukrainy na zapytanie „Ukrainśkych Nowyn”, przekazuje „Ukraińska Prawda”.

Po tym, jak ambasada Ukrainy na Białorusi dostała od Ihora Hryba informację o zaginięciu w tym kraju jego syna Pawła, 28 sierpnia ukraiński resort skierował do MSZ Białorusi notę z prośbą o informacje o okolicznościach zniknięcia Ukraińca.

20 września do MSZ Białorusi skierowano notę z prośbą o przyspieszenie udzielenia informacji o okolicznościach zatrzymania Hryba.

„Na dziś ambasada Ukrainy w Republice Białorusi i Ukrainy nie dostała odpowiedzi ani oficjalnego wyjaśnienia w tej sprawie”, – można przeczytać w komunikacie.

Przypominamy, że 24 sierpnia na terenie Białorusi zaginął 19-letni obywatel Ukrainy Pawło Hryb. Wyjechał on do Homla, by spotkać się z Rosjanką, którą poznał się w sieciach społecznościowych. O zaginięciu syna poinformował emerytowany oficer Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, kapelan wojskowy Ihor Hryb.

7 września wyszło na jaw, że zaginiony w Białorusi Ukrainiec Pawło Hryb przebywa w areszcie śledczym w rosyjskim mieście Krasnodar. Jest oskarżany o terroryzm.

Sąd aresztował go do 17 października. Później Oktiabrski Sąd Rejonowy w Krasnodarze przedłużył jego areszt do 4 stycznia 2018 roku.

Jednocześnie, nie zważając na liczne prośby Kijowa, rosyjskie władze nie dopuszczają do Hryba ukraińskich lekarzy. Zaginiony chłopak choruje i musi przyjmować odpowiednie medykamenty.

Artykuły powiązane