Były dyrektor CIA: USA powinny były „rozkwasić nos Putinowi”

Były dyrektor CIA: USA powinny były „rozkwasić nos Putinowi”
Stany Zjednoczone powinny były dać odpowiedź wojskową na agresję Rosji wobec Ukrainy.

Taką opinię wyraził były dyrektor CIA piastujący to stanowisko od 2013 do 2017 roku John O. Brennan w wywiadzie dla PBS FrontLine.

Wywiad został nagrany w lipcu, ale samo nagranie opublikowano w październiku, zauważa „Głos Ameryki”.

„Uważam, że Putin to bardzo mądry człowiek i naprawdę docenia swoich wrogów i przeciwników. Gdy wtargnął na Ukrainę, to moim zdaniem uważał on, że jeśli będzie działać zdecydowanie i używać znacznej siły, to nie wywoła odpowiedzi wojskowej ze strony Zachodu”, – mówi Brennan.

Jego zdaniem Putin kalkulował, że pod koniec ostatniego okresu rządów Obamy reakcję Waszyngtonu można było przewidzieć.

„Moim zdaniem, on (Putin) widział, że Obama nie chce konfliktu zbrojnego, a w związku z tym używa innych narzędzi dostępnych w USA – na przykład sankcji”, – powiedział były dyrektor CIA.

Przy tym Brennan podkreślił, że osobiście był przekonany, że Putinowi należało „rozkwasić nos” na Ukrainie.

„Ale uważam, że decyzja Putina, aby wystąpić przeciwko Ukrainie, jego decyzja o rozpoczęciu kampanii wojskowej w Syrii, opierały się na przekonaniu, że symetryczna odpowiedź wojskowa nie nastąpi. Myślałem, że w niektórych przypadkach powinniśmy byli uczynić naszą reakcję mniej przewidywalną dla Putina. Wydawało mi się, że mogliśmy uciec się do działań, które nie doprowadziłyby do pośredniej wojny z Rosją”, – mówi Brennan.

„Pamiętam, kiedy byłem w szkole, chuligani próbowali zastraszać i nadal naciskali, dopóki trochę im nie rozbijesz nosa. Myślałem, że Putinowi naprawdę trzeba było trochę rozkwasić nos”, – uważa były szef CIA.

Jego zdaniem, zmusiłoby to Putina do odwrotu:

„Tak jak i większość chuliganów, on wie, że nie może postawić się innym. Wszystko to robi na pokaz. Myślę, że gdyby natrafił na opór, wyhamowałby albo w ogóle zrezygnował ze swojej chęci wykorzystywania taktyki zastraszania”, – powiedział Brennan.

Artykuły powiązane