Komisja Europejska zablokowała „Nord Stream 2” Trzecim Pakietem Energetycznym

Komisja Europejska zablokowała „Nord Stream 2” Trzecim Pakietem Energetycznym
UE wspiera tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę – Zerkal.

Komisja Europejska oficjalnie poparła wniosek o rozszerzeniu wymagań Trzeciej Dyrektywy Gazowej 2009/73 na wszystkie gazociągi z krajów trzecich, w tym na rosyjski gazociąg „Nord Stream 2”. Poinformowała o tym zastępca ministra spraw zagranicznych Ukrainy ds. integracji europejskiej Ołena Zerkal na swojej stronie na Facebooku.

„Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła wniosek o rozszerzeniu na gazociągi z krajów trzecich, w tym na »Nord Stream 2«, wymagań Trzeciej Dyrektywy Gazowej 2009/73... Projekt »Nord Stream 2« nie może być realizowany w prawnej próżni lub jedynie zgodnie z przepisami prawa kraju trzeciego. Jeśli zostanie on zbudowany, rurociąg będzie potrzebował ram prawnych, które uwzględniają podstawowe zasady praw rynku energetycznego UE... UE kontynuuje poparcie dla tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę”, - napisała Zerkal.

Należy przypomnieć, że 8 listopada Komisja Europejska chce przedstawić wniosek, który zakłada, że zasady Trzeciego Pakietu Energetycznego Unii Europejskiej powinny rozprzestrzeniać się również na gazociągi, które biegną do UE z krajów trzecich.

Komisja Europejska uważa, że „Nord Stream 2” może zaszkodzić też Unii Europejskiej, ponieważ jego budowa może wywołać wzrost importu rosyjskiego gazu, co wzmocni energetyczną dominację Rosji w Europie i zaszkodzi dywersyfikacji dostaw.

Według szacunków ekspertów węgierskiego centrum analitycznego REKK, scenariusz dostaw gazu „Nord Stream 2” może doprowadzić do zwiększenia różnic między cenami gazu w Europie Zachodniej i Wschodniej do roku 2020.

Artykuły powiązane