W OBWE są zaniepokojeni rejestracją mediów jako "zagranicznych agentów" w USA i Rosji

W OBWE są zaniepokojeni rejestracją mediów jako "zagranicznych agentów" w USA i Rosji
Przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Harlem Désir wyraził zaniepokojenie tendencją dotyczącą rejestracji poszczególnych mediów jako "zagranicznych agentów" w Stanach Zjednoczonych i Rosji.

Poinformowano o tym w komunikacie, opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej OBWE w czwartek.

"Przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Harlem Désir wyraził dziś niepokój w związku z serią działań ze strony USA i Federacji Rosyjskiej, które wymagają od mediów z innych krajów zarejestrować się jako "zagraniczni agenci", - podkreślono w biurze prasowym.

W dokumencie podkreśla się, że w tym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości USA zmusiło firmę producencką, która działa dla rosyjskiego nadawcy RT w Stanach Zjednoczonych, aby spełnić wymagania Ustawy o rejestracji zagranicznych agentów (FARA). W odpowiedzi na to, w środę Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących mediów, pozwalając aby władze określały niektóre media jako "zagraniczni agenci". Według doniesień, w ten sam dzień kilka mediów, w tym "Głos Ameryki" i "Radio Wolna Europa/Radio Swoboda", otrzymały ostrzeżenie od Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej, że zapewne przyjdzie im zarejestrować się jako "zagraniczni agenci".

Désir zwrócił się do władz USA i Federacji Rosyjskiej z prośbą o wyjaśnienie przyczyny, dlaczego do poszczególnych mediów zostają wysuwane takie wymagania. Poprosił on również o wyjaśnienia, jak te wymagania wpłyną na zdolność mediów i dziennikarzy swobodnie pracować i relacjonować wydarzenia.

W związku z tym, przedstawiciel OBWE wyraził przekonanie, że wymagania rejestracji mediów jako „zagranicznych agentów " „zapewne, stworzą dodatkowe obciążenia administracyjne na odpowiednie media-organizacje i mogą prowadzić do znamionowania ich i ich dziennikarzy".

Artykuły powiązane