Kwestia celna: Pekin oskarża UE o naruszenie zasad Światowej Organizacji Handlu

Kwestia celna: Pekin oskarża UE o naruszenie zasad Światowej Organizacji Handlu
Zmiany w metodologii obliczania opłat celnych w celu importu towarów na terytorium Unii Europejskiej naruszają normy Światowej Organizacji Handlu (WTO), ponieważ zawierają wymagania, które nie są zgodne z jej zasadami.

Poinformowało o tym Ministerstwo Handlu Chin, przekazuje Xinhua.

„Taki krok (Unii Europejskiej - red.) jest bezzasadny i wyrządzi poważne szkody antydumpingowemu systemowi prawnemu WTO. Jego celowość poddało w wątpliwość wielu członków organizacji, w tym Chiny”, - czytamy w komunikacie.

Na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się 16 listopada, UE zmieniła metodę obliczania antydumpingowych ceł na import towarów z krajów, które nie są członkami Unii Europejskiej, uzasadniając to „znaczącymi zniekształceniami rynkowymi”. Od teraz przy obliczaniu cła na importowane towary będą brane pod uwagę wskaźniki stanu ekologicznego i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Ministerstwo Handlu Chin podkreśliło, że zmiany te nie są zgodne z normami WTO. W zasadach organizacji brakuje pojęcia „istotnych zniekształceń rynkowych” i wytycznych dotyczących „dumpingu socjalnego i ekologicznego”.

Resort podkreślił, że Chiny, jako członek WTO, będą podejmować działania w celu ochrony interesów chińskich firm.

Artykuły powiązane