USA oficjalnie wystąpiły w obronie Suszczenki w OBWE

USA oficjalnie wystąpiły w obronie Suszczenki w OBWE
Oficjalny przedstawiciel USA przy OBWE Harry Camian w czwartek wystąpił na posiedzeniu stałej rady OBWE w Wiedniu, podkreślając bezpodstawność oskarżeń FR wobec dziennikarza Ukrinformu Romana Suszczenki.
Wezwał przy tym Moskwę do natychmiastowego uwolnienia ukraińskiego dziennikarza.

Tekst oświadczenia znajduje się na oficjalnej stronie misji USA przy OBWE.

„Rosja zatrzymała dziesiątki Ukraińców z różnych, bezpodstawnych powodów. Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone tym, że moskiewski sąd skazał dziennikarza Romana Suszczenkę na 20 lat pozbawienia wolności na podstawie spreparowanych zarzutów o szpiegostwo. Wzywamy Rosję do ich anulacji”, – powiedział przedstawiciel USA.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone czuwają również nad sprawami Mykoły Karpiuka i Stanisława Kłycha, których skazano w maju 2016 roku pod fałszywym zarzutem „terroryzmu”. „Wzywamy Rosję do przywrócenia obu na Ukrainę”, – podkreślił amerykański dyplomata.

Jednocześnie zwrócił uwagę na politycznie umotywowane prześladowania krymskich Tatarów i innych działaczy, którzy występują przeciwko okupacji Krymu. W związku z tym szef misji USA przypomniał o skazaniu na półwyspie akademika Dmytra Sztybłykowa pod zarzutem sabotażu.

„Stany Zjednoczone wzywają Rosję do wypełnienia zobowiązań międzynarodowych, w tym zobowiązań wobec OBWE, poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”, – podkreślił przedstawiciel misji USA.

Artykuły powiązane