Estonia znalazła się w trójce najbardziej „bezgotówkowych” krajów Europy

Estonia znalazła się w trójce najbardziej „bezgotówkowych” krajów Europy
Na transakcje bezgotówkowe w kraju przypada prawie 70% detalicznego obrotu towarami i usługami.

Estonia znalazła się w gronie państw strefy euro najszybciej uwalniających się od banknotów i monet w obiegu. Za ponad połowę codziennych zakupów mieszkańcy tego bałtyckiej kraju płacą kartami płatniczymi lub innymi formami płatności bezgotówkowej, przekazuje rosyjska służba BBC.

Badania przeprowadzone przez Europejski Bank Centralny wykazały, że liderami w procesie przejścia z gotówki na bardziej nowoczesne środki płatności w strefie euro są kraje Beneluksu, Estonia i Finlandia.

W Holandii udział zakupów dokonanych przez gospodarstwa domowe bez użycia gotówki w 2016 roku wyniósł 55%, w Estonii – 52%. Trzecie miejsce zajęła Finlandia, gdzie 46 z każdych 100 transakcji w tak zwanych „punktach sprzedaży” (point of sale, POS) zostało dokonanych za pomocą kart bankowych, portfeli elektronicznych, telefonów komórkowych i innych bezgotówkowych środków płatniczych.

Jeśli podliczyć wartość zakupów, a nie ich ilość „detaliczną”, to w Holandii na transakcje bezgotówkowe przypada 73% obrotu detalicznego towarami i usługami, a w Estonii, Belgii, Luksemburgu i Finlandii – prawie 70%.

Jak podkreślono, południowe kraje strefy euro od Portugalii do Cypru, a także Niemcy na razie wolą rozliczać się w staromodny sposób: tam gotówką płaci się za 80-90% zakupów.

Szwecja, która jest członkiem UE, ale zachowała swoją walutę, już prawie całkowicie pozbyła się korony w fizycznych formach. Udział banknotów i monet w codziennych transakcjach w tym kraju w zeszłym roku zbliżył się do zera, osiągając według różnych szacunków 1% lub 2%.

Artykuły powiązane