Niemcy będą płacić uchodźcom za powrót do domu

Niemcy będą płacić uchodźcom za powrót do domu
Za powrót do domu migranci mogą dostać do 3000 euro.

Rząd Niemiec chce wypłacać dodatkowe świadczenia osobom poszukującym azylu, które dobrowolnie wrócą z RFN do ojczyzny. MSW kraju poinformowało o tym 3 grudnia, przekazuje DW.

Jak podkreślono, osoby, które wezmą udział w programie powrotu do 28 lutego, będą mogły dostać dodatkowe „wsparcie w celu reintegracji” w wysokości do 3000 euro.

Obecnie migranci już dostają odmowy dalszego rozpatrywania wniosku o przyznanie na azyl w RFN 1200 euro na osobę w wieku powyżej 12 lat lub 600 euro na dziecko.

„Jeśli do końca lutego zgodzicie się na dobrowolny powrót, to, poza startową pomocą, możecie dostawać również pomoc finansową na mieszkanie w kraju pochodzenia przez pierwsze 12 miesięcy”, – poinformował minister spraw wewnętrznych RFN Thomas de Maizière.

Jak mówi, pieniądze te mogą zostać przeznaczone między innymi na czynsz, budowę lub remont nieruchomości, sprzęt do kuchni lub łazienki. Pojedyncza osoba może przy tym dostać do tysiąca euro, a rodzina – do trzech tysięcy euro.

Jak zawiadomiono, obecnie w Niemczech przebywa około 115 000 imigrantów, którzy dostali odmowę w odpowiedzi na wniosek o azyl, ale pozostali w kraju. W okresie od lutego do października 2017 roku tylko 8639 osób dostało pomoc finansową od rządu i dobrowolnie opuściło kraj.

Przypominamy, że amerykańska misja przy ONZ oświadczyła, iż USA nie dołączą do międzynarodowego traktatu o migracji, który ma zostać przyjęty w 2018 roku.

Artykuły powiązane