Ogłoszony przez Polskę persona non grata Swiatosław Szeremeta wjechał do strefy Schengen

Ogłoszony przez Polskę persona non grata Swiatosław Szeremeta wjechał do strefy Schengen
Ambasada Niemiec wydała mu wizę.

Sekretarz Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Upamiętnienia Uczestników ATO, Ofiar Wojny i Represji Politycznych Swiatosław Szeremeta wjechał na teren Niemiec, choć wcześniej MSZ Polski poinformowało, że na rok zabroniono mu wjazdu na całe terytorium strefy Schengen. O swoim przyjeździe do Berlina Swiatosław Szeremeta poinformował na Facebooku, dodając później również swoje zdjęcie na tle lotniska Flughafen Berlin-Schönefeld.

Jak mówi Swiatosław Szeremeta, mimo sankcji Polski udało mu się dostać niemiecką wizę.

„Właśnie przyleciałem do Berlina na lotnisko Schönefeld. Przeszedłem kontrolę paszportową. Ruszam do miasta. Nie zważając na działania MSZ Polski w zakresie zakazu mojego wjazdu do krajów strefy Schengen, ambasada Niemiec przyznała mi wizę, obowiązującą na terenie Niemiec. Przekazuję pozdrowienia dla Waszczykowskiego”, – napisał Szeremeta na Facebooku. W komentarzu dla portalu ZAXID.NET Swiatosław Szeremeta wyjaśnił, że zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen nadal obowiązuje, jednak każdy kraj ma prawo odrębnie ustalać zasady wjazdu na swoje terytorium.

Jak informowaliśmy, 18 listopada Swiatosław Szeremeta nie został wpuszczony do Polski. Wtedy też poinformowano go o rocznym zakazie wjazdu do wszystkich krajów strefy Schengen.

Wcześniej Witold Waszczykowski zawiadomił, ze Polska rozpoczęła procedury, które zabraniają wjazdu na jej terytorium osób, które demonstrują skrajnie antypolskie nastroje. Jednocześnie MSZ Polski zaznaczyło, że o zakazie wjazdu każdy dowie się na granicy – nikt nie będzie uprzedzany z osobna.

Według informacji polskiego wydania Gazeta Prawna Swiatosław Szeremeta stał się w Polsce persona non grata przez to, że latem 2017 roku zabronił przeprowadzenia ekshumacji zbiorowego grobu polskich żołnierzy na terenie wsi Kościuchnówka w obwodzie wołyńskim, gdzie 100 lat temu doszło do bitwy między wojskami Rosji a Imperium Austro-Węgier, w składzie których znalazły się polskie jednostki. Sam Szeremeta oświadczył, że Polacy kontynuowali takie Pradze bez uzgodnienia tego z Państwową Międzyresortową Komisją, naruszając w ten sposób umowę między Polską i Ukrainą o zachowaniu miejsc pamięci oraz pochówku ofiar wojny i represji politycznych z dnia 21 marca 1994 roku.

2 grudnia pojawiła się informacja o wznowieniu dialogu między Ukrainą i Polską w sprawie ekshumacji polskich grobów na terenie ukraińskim. Powiedział o tym sam Witold Waszczykowski.

Artykuły powiązane