UE zatwierdziła czarną listę „rajów podatkowych”, złożoną z 17 krajów

UE zatwierdziła czarną listę „rajów podatkowych”, złożoną z 17 krajów
Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili we wtorek „czarną listę” rajów podatkowych, złożoną z 17 krajów spoza Unii Europejskiej.

Powiedział o tym minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire, informuje Le Figaro.

„Dzisiaj przyjęliśmy na poziomie UE wykaz krajów, które nie robią tego, co jest potrzebne w celu walki z uchylaniem się od płacenia podatków. Ta lista to czarna lista, która zawiera 17 państw”, - powiedział Le Maire.

Według informacji agencji Reuters na „czarnej liście” znalazły się następujące kraje i terytoria: Samoa Amerykańskie, Bahrajnu, Barbados, Grenada, Guam, Korea Południowa, Makau, Wyspy Marshalla, Mongolia, Namibia, Palau Panama, Saint Lucia, Samoa, Trynidad i Tobago, Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Le Maire zaznaczył, że 47 innych jurysdykcji zostało włączonych do ogólny „szarej” listy krajów, które obecnie nie spełniają standardów UE, ale zobowiązały się zmienić swoje przepisy podatkowe.

Oficjalne orzeczenie i wykaz krajów mają zostać opublikowane później na stronie internetowej Rady UE.

UE podjęła decyzję, by utworzyć jednolitą „czarną listę” po kolejnym wycieku zagranicznych dokumentów o nazwie Panama Papers.

W tej chwili każde państwo UE ma swoje listy krajów, które są słabo skoordynowane w kwestiach podatkowych. Kryteria określenia „raju podatkowego” różnią się wśród państw UE, a niektóre z nich nie dopuszczają jakiejkolwiek jurysdykcji w swoich krajowych czarnych listach.

Artykuły powiązane