MFW dostrzega duże ryzyko w budżecie Ukrainy na 2018 rok – Reuters

MFW dostrzega duże ryzyko w budżecie Ukrainy na 2018 rok – Reuters
Międzynarodowy Fundusz Walutowy dostrzega istotne ryzyko zarówno w artykule dotyczącym dochodów, jak i wydatków budżetu państwa ukraińskiego na 2018 rok.

Jak przypomina Reuters, Kijów zobowiązał się wykonywać zalecenia MFW w ramach programu pomocy w wysokości 17,5 miliardów dolarów. Ale z powodu tego, że nie przeprowadza on na czas obiecanych reform, wypłata części tej kwoty opóźnia się.

Fundusz jeszcze nie opublikował swojej oceny zgodności budżetu państwa na 2018 rok finansowy ze zobowiązaniami wobec MFW.

W swoim pierwszym komentarzu po przyjęciu ukraińskiego budżetu szef oddziału MFW na Ukrainie Gösta Ljungman powiedział, że jego organizacja nadal ocenia budżet państwa i poprawki do ukraińskiego kodeksu podatkowego.

Ale powody do niepokoju już się pojawiły.

„Ogólnie zgadzamy się z planowanym deficytem budżetu na następny rok, ale dostrzegamy znaczne ryzyko zarówno w artykule dotyczącym dochodów, jak i wydatków budżetu państwa ukraińskiego”, - powiedział Ljungman.

Dodał, że MFW będzie kontynuował dialog z rządem w najbliższych dniach, żeby uzgodnić dodatkowe niezbędne środki, aby budżet był zgodny z celami programu pomocy.

Przypomnijmy, że 7 grudnia Rada Najwyższa Ukrainy poparła projekt budżetu państwa na 2018 rok.

W marcu 2015 roku MFW otworzył dla Ukrainy czteroletniej program EFF o łącznej wysokości 17,25 mld dolarów.

Pierwszą transzę Ukraina otrzymała od razu w marcu w wysokości 5 mld dolarów, druga transza w wysokości 1,7 miliarda dolarów trafiła do niej z małym opóźnieniem w sierpniu 2015 roku, po czym nastąpiła długa przerwa w związku z niewypełnieniem przez Ukrainę szeregu warunków, kryzysem politycznym i zmianą rządu.

We wrześniu 2016 roku Kijów otrzymał od MFW następną transzę w wysokości 1 mld dolarów, a ostatnią transzę w wysokości 1 mld dolarów Fundusz przelał Ukrainie w kwietniu 2017 roku.

Wcześniej NBU wystąpił o zainicjowanie nowego programu MFW dla Ukrainy począwszy od 2019 roku. NBU liczy na to, że w 2018 roku Ukraina będzie w stanie przyciągnąć jeszcze 3,5 mld dolarów od MFW.

MFW już zawiadamiał, że aby kontynuować współpracę Ukraina powinna przyjąć ustawę o prywatyzacji, utworzyć sąd antykorupcyjny, uregulować kwestię cen gazu i przeprowadzić reformę gruntów.

Jak informowano, minister skarbu Ołeksandr Danyluk w Waszyngtonie nie mógł dogadać się z MFW w sprawie ceny gazu na bieżący sezon.

MFW kategorycznie odmówił zmiany wcześniej uzgodnionych z rządem Ukrainy warunków ustalania ceny gazu dla ludności na sezon grzewczy 2017-2018 roku, które powinny doprowadzić do jej wzrostu o 17,6%.

Przypomnijmy, że we wrześniu Ukraina wyemitowała piętnastoletnie euroobligacje o wartości 3 miliardów dolarów z oprocentowaniem 7,375% rocznie.

Pożyczki od MFW są udzielane z oprocentowaniem 1,5-2,5% rocznie.

Artykuły powiązane