Unia Europejska rozszerzyła sankcje wobec Korei Północnej

Unia Europejska rozszerzyła sankcje wobec Korei Północnej
Po decyzji Rady UE 79 obywateli KRLD i 54 podmioty znalazły się pod sankcjami.

Unia Europejska w ramach realizacji Rezolucji Rady bezpieczeństwa ONZ odnośnie Korei Północnej dodała do listy sankcji 16 osób fizycznych oraz północnokoreańskie Ministerstwo ds. Armii, poinformowano na stronie internetowej Rady Europy.

Osoby, które trafiły pod sankcje będą miały ograniczone możliwości przemieszczania się, a ich aktywa zostaną zamrożone.

W oświadczeniu Rady UE podkreśla się, że z uwzględnieniem nowych środków ograniczających przeciwko KRLD na listy sankcyjne ONZ ogólnie trafiło 79 osób fizycznych i 54 organizacji.

Wcześniej, 26 grudnia ubiegłego roku, sankcje przeciwko Korei Północnej rozszerzyły Stany Zjednoczone.

Do tego, 22 grudnia, Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie podjął decyzję o wzmocnieniu sankcji przeciwko Korei Północnej. W KRLD to rozwiązanie nazwano "aktem wojny".

Ponadto, jeszcze w październiku 2017 Unia Europejska wprowadziła sankcje przeciwko Korei Północnej z powodu programu nuklearnego realizowanego przez ten kraj.

Jak informowano, KRLD rano 29 listopada w południe czasu lokalnego wystrzeliła kolejną rakietę balistyczną z okolic Phenianu.

Prezydent USA Donald Trump zapewnił, że Waszyngton podejmie działania w związku z uruchomieniem rakiety balistycznej KRLD.

Stały przedstawiciel USA przy ONZ Nikki Haley poinformowała, że jeśli USA zaczną wojnę z Korą Północną, to reżim rządzący w kraju zostanie całkowicie zniszczony.

Minister ds. zjednoczenia Korei Południowej Cho Mnie Kyung oświadczył o gotowości do Seulu do negocjacji z KRLD bez warunków wstępnych.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson też mówił o tym, że Waszyngton jest gotowy do rozpoczęcia bezpośrednich rozmów z Phenianem o rozbrojeniu nuklearnym Korei Północnej. Później w Departamencie Stanu wskazywali na brak przesłanek do tego.

W Korei Północnej potwierdzono brak zamiaru negocjować z USA odnośnie programu nuklearnego.

Artykuły powiązane