W Rosji zmienili zdanie odnośnie wyjścia z WTO z powodu pozwu UE

W Rosji zmienili zdanie odnośnie wyjścia z WTO z powodu pozwu UE
Zamiast tego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej zobowiązało się zainicjować postępowanie arbitrażowe.

W Rosji nie zgadzają się z pozwem UE, ale z WTO wychodzić nie będą

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji nie rozważa możliwości wyjścia kraju ze Światowej Organizacji Handlu (WTO) ze względu na roszczenia w stosunku do niej Unii Europejskiej, zainicjowanego zakazem Rosji na import wieprzowiny z krajów UE.

"Biorąc pod uwagę fakt, że członkostwo Rosji w WTO reprezentuje przewidywalną i przejrzystą podstawę prawną na rynkach zewnętrznych, obecnie w warunkach dywersyfikacji eksportu rosyjskiego kwestia wyjścia Rosji z WTO nie jest rozważana przez właściwe rosyjskie organy", - cytuje "TASS" stanowisko Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej.

Ponadto, w Rosji zamierzają zainicjować postępowanie arbitrażowe dla ustalenia faktu wykonywania przez kraj wszystkich elementów decyzji Organu ds. Rozwiązywania Sporów (DSB - Dispute Settlement Body).

"Na posiedzeniu DSB z 3 stycznia 2017 roku przedstawiciele Federacji Rosyjskiej wyrazili swój kategoryczny sprzeciw stanowisku UE, zgodnie z zasadami WTO, kwestia teraz będzie rozpatrywana przez arbitraż" - czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że wcześniej wydanie Politico napisało, że WTO przekazała do sądu pozew UE wobec Rosji na ponad pięć miliardów euro. W pozwie jest mowa o tym, że jeszcze w czasach Rewolucji Godności na Ukrainie Moskwa zakazała importu wieprzowiny z całej Unii Europejskiej, tłumacząc to rzekomo wybuchem afrykańskiego pomoru świń w Polsce i na Litwie. W Brukseli taki krok uważają z nadmierny i domagają się odszkodowania.

Tymczasem Kijów też próbuje przez WTO wyjaśnić ekonomiczne naciski Kremla. W październiku Ukraina skierowała do WTO trzeci pozew przeciwko Rosji. W Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego i Handlu twierdzą, że ograniczenie importu ukraińskiej produkcji przez Federację Rosyjską narusza jej zobowiązania wobec WTO.

Artykuły powiązane