The Guardian: USA postanowiły stworzyć głowicę jądrową w celu powstrzymania Federacji Rosyjskiej

The Guardian: USA postanowiły stworzyć głowicę jądrową w celu powstrzymania Federacji Rosyjskiej
Rakiety będą wyposażone w zmodyfikowane pociski Trident D5, uruchamiane z okrętów podwodnych.

Stany Zjednoczone Ameryki powiedziały o planach złagodzenia ograniczenia na użycie broni jądrowej i opracowania nowej głowicy z ładunkiem o małej mocy do rakiet Trident. Poinformował o tym były specjalny doradca Baracka Obamy ds. kontroli zbrojeń i nierozpowszechniania broni jądrowej Jon Wolfsthal, pisze The Guardian.

Takie środki Waszyngton planuje podjąć w celu powstrzymania Rosji przed użyciem taktycznych głowic nuklearnych w Europie Wschodniej. Zgodnie z przygotowaną doktryną jądrową głowice zostaną wyposażone w zmodyfikowane pociski Trident D5, uruchamiane z okrętów podwodnych.

Doktryna rozszerza możliwości wykorzystania przez USA broni jądrowej. Może to na przykład być odpowiedź na niejądrowy atak, który doprowadził do masowych ofiar lub zniszczył ważne obiekty infrastruktury. Oczekuje się, że dokument zostanie opublikowany pod koniec stycznia.

"Jest to dość dobry, umiarkowany, ale silny sygnał, który daje do zrozumienia, że jakakolwiek próba Rosji lub Korei Północnej w zakresie zastosowania broni jądrowej doprowadzi do licznych konsekwencji", – powiedział Wolfsthal.

Opracowanie głowicy nuklearnej o małej mocy opiera się na założeniu, że w przypadku konfliktu Rosji i bloku wschodniego NATO Moskwa wykorzysta wcześniej nuklearne bronie, by zrekompensować swoją słabość, jeśli chodzi o inne rodzaje broni, zauważa "The Guardian".

Artykuły powiązane