Rosja zaproponowała odstąpić od umowy z Ukrainą w części dotyczącej uznania granic

Rosja zaproponowała odstąpić od umowy z Ukrainą w części dotyczącej uznania granic
Duma Państwowa podkreśla, że umowa ta jest „jednostronnie korzystna” dla Ukrainy.

Duma Państwowa Rosji zaproponowała wypowiedzieć Traktat o przyjaźni, współpracy i partnerstwie między Rosją i Ukrainą w części mówiącej, że kraje uznają swoje terytorialne granice.

Poinformował o tym pierwszy zastępca przewodniczącego Komitetu Dumy Państwowej Rosji ds. WNP, Integracji Euroazjatyckiej i Kontaktów z rodakami Konstantin Zatulin, przekazuje „RIA Novosti”.

Deputowany uważa, że umowa jest „jednostronnie korzystna” dla Ukrainy.

„Ponieważ, nie omawiając mechanizmów partnerstwa, współpracy i przyjaźni, w drugim artykule Umowy uznajemy terytorialne granice Ukrainy, a ona (Ukraina) nasze w momencie podpisania i ratyfikacji tego dokumentu. Podpisując Umowę w 1997 roku, a następnie ratyfikując ją w 1999 roku, Rosja potwierdziła, że uważa, iż (...) Krym i Sewastopol są częścią terytorium Ukrainy”, – powiedział Zatulin.

„Nasza interpretacja umowy polega na tym, że nasze uznanie granic, wskazane w tej umowie, jest powiązane z tematem umowy – przyjaźń, współpraca i partnerstwo. Nie ma przyjaźni, współpracy i partnerstwa – nie ma powodu, by powiedzieć: »To znaczy, że trzeba wszystkie problemy rozwiązywać na nowo, w tym kwestie dotyczące granic«. Dlatego osobiście będę proponować i proponuję już (...), że musimy wypowiedzieć tę część umowy – część dotyczącą artykułu drugiego, a mianowicie uznania granic”, – dodał Zatulin.

Rosja zaanektowała Krym w marcu 2014 roku. Krym został ogłoszony tymczasowo okupowanym terytorium. Rada Najwyższa Ukrainy oficjalnie ogłosiła 20 lutego 2014 r dniem rozpoczęcia tymczasowej okupacji Krymu i Sewastopola przez Rosję. 7 października 2015 r. prezydent Petro Poroszenko podpisał odpowiednią ustawę. Międzynarodowe organizacje uznały okupację i aneksję Krymu za nielegalne i potępiły działania Federacji Rosyjskiej. Kraje Zachodu wprowadziły szereg sankcji gospodarczych. Rosja zaprzecza okupacji półwyspu i nazywa ją „przywróceniem historycznej sprawiedliwości”.

11 kwietnia w Rosji opublikowano nową wersję konstytucji FR, w której napisano, że „republika Krym i miasto o znaczeniu federalnym Sewastopol są częścią Rosji”.

W sierpniu 2016 roku prokurator generalny Jurij Łucenko wymienił nazwiska 18 rosyjskich urzędników wojskowych, których poinformowano o podejrzeniu o organizację wojny hybrydowej z Ukrainą. Jako kluczową osobę w tych działaniach wskazano doradcę prezydenta FR Siergieja Glazjewa.

Artykuły powiązane