UE tworzy światową listę pirackich i podrobionych towarów

UE tworzy światową listę pirackich i podrobionych towarów
Unia Europejska tworzy pierwszą światową listę pirackich i podrobionych towarów. W związku z tym Komisja Europejska ogłosiła publiczne konsultacje.

Komisja Europejska 22 stycznia, ogłosiła publiczne konsultacje, mające na celu sporządzenie pierwszej światowej listy pirackich i podrobionych towarów w ramach walki z naruszaniem prawa własności intelektualnej. Napisano o tym w komunikacie KE, przekazuje Interfax-Ukraina.

„Celem jest wskazanie rynków poza UE, na których podrabianie towarów, piractwo lub inne formy kradzieży własności intelektualnej są powszechną praktyką”, – napisano w komunikacie.

Lista kontrolna „będzie opierać się na komunikatach zainteresowanych stron i pomoże informować konsumentów, którzy być może kupują produkty na tych rynkach, a także zachęci operatorów i właścicieli firm do walki z naruszeniami praw własności intelektualnej”.

Według danych Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) i OECD, handel podrobionymi i pirackimi produktami na świecie wynosi około 338 mld euro. UE zaznaje wskutek tego szczególnie ciężkich strat. Podrobione i pirackie produkty wynoszą około 5% jej importu, czyli 85 mld euro rocznie.

Opinie i propozycje w ramach konsultacji publicznych przyjmowane są do 31 marca.

Artykuły powiązane