Estonia i Rosja wymieniły się obywatelami skazanymi za szpiegostwo

Estonia i Rosja wymieniły się obywatelami skazanymi za szpiegostwo
Według danych estońskiej Policji Bezpieczeństwa, obaj więźniowie napisali prośby o ułaskawienie, które zostały spełnione.

10 lutego Tallin i Moskwa wymieniły się obywatelami skazanymi za szpiegostwo. Poinformowała o tym Policja Bezpieczeństwa Estonii, przekazuje Interfax.

Podkreśla się, że skazany w Rosji obywatel Estonii Raivo Susi został wymieniony na Rosjanina Artema Zinczenkę. Procedura odbyła się około godziny 10.

Zinczenko został uznany za winnego tajnego podsłuchiwania, został skazany na 5 lat więzienia w Estonii, a Susi — na 12 lat w Rosji.

Według danych resortu, obaj więźniowie napisali prośby o ułaskawienie, które zostały spełnione.

Warto nadmienić, że Susi został zatrzymany w lutym 2016 roku i według informacji, FSB obwiniało go o działalność szpiegowską w latach 20014-2007.

Według mediów, jego firma OU Musket wpisana jest na listę pośredników Ministerstwa Spraw Zagranicznych Estonii. Pośredniczy w handlu bronią, amunicją, systemami kierowania ogniem, lądowymi, wodnymi i powietrznymi środkami transportu, środkiami obronnymi. Jego klientami byli milionerzy z klubów awiacyjnych Rosji, Anglii, USA i Europy Zachodniej. Według publikacji, z 1994 roku Susi "przerzucił na Zachód całą eskadrę szkoleniowych myśliwców, której starczyłoby dla wyposażenia wszystkich sił powietrznych w Estonii". Należąca do Susi firma Aerohooldus OU wynajmuje Siłom Obrony dwa szkoleniowe myśliwce L-39.

Artykuły powiązane