Kraje NATO zwiększają wydatki na obronę

Kraje NATO zwiększają wydatki na obronę
Żądania USA dotyczące uczestników bloku dają pierwsze rezultaty.

Osiem krajów NATO w tym roku wydadzą na obronę co najmniej 2% PKB. Do 2024 roku liczba takich krajów wzrośnie do piętnastu.

Oświadczył to sekretarz generalny Jens Stoltenberg w przeddzień spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli - przekazuje Deutsche Welle.

Należy zauważyć, że NATO stara się uniknąć osłabienia Sojuszu z powodu decyzji Unii Europejskiej o utworzeniu Europejskiego Sojuszu Obronnego. Sekretarz generalny organizacji, Jens Stoltenberg, z zadowoleniem przyjmuje działania UE tak długo, jak długo pozostają one "uzupełnieniem" wysiłków NATO w tej dziedzinie i jeśli nie prowadzą do utworzenia równoległych konkurencyjnych struktur. "Działania Unii Europejskiej w dziedzinie obrony mogą prowadzić do wzmocnienia NATO" - powiedział Stoltenberg we wtorek, 13 lutego.

Stoltenberg z zadowoleniem przyjął również plany pogłębienia współpracy z europejskimi firmami produkującymi sprzęt wojskowy, ponieważ leżą one w interesie wszystkich członków NATO.

Amerykańskie wymagania wobec państw NATO dotyczące zwiększenia wydatków na obronę przynoszą już pierwsze rezultaty - powiedział Stoltenberg. Według niego, w tym roku już osiem krajów sojuszu wyda 2% PKB na obronę, a według najnowszych prognoz, w 2024 roku liczba takich krajów wzrośnie do piętnastu. W 2014 tylko w trzech państwach Sojuszu budżet obronny przekroczył 2 % PKB.

Prezydent USA Donald Trump po dojściu do władzy zażądał, aby wszystkie kraje NATO, począwszy od 2024 roku przeznaczały na obronę co najmniej 2% PKB.

Artykuły powiązane