Czechy w ślad za USA będą bojkotować zawody Pucharu Świata w biathlonie w Rosji

Czechy w ślad za USA będą bojkotować zawody Pucharu Świata w biathlonie w Rosji
Czeska drużyna biathlonistów oświadczyła, że rezygnuje z udziału w rosyjskim etapie Pucharu Świata w biathlonie, które odbędą się w Rosji między 20 a 25 marca.

Po rozdaniu medali w biathlonie na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu oficjalne oświadczenie odnośnie tej decyzji przedstawił przewodniczący Unii Biathlonistów Czech Jiri Hamza, który wyjaśnił, że działania te przedsięwzięto na znak protestu przeciwko systematycznemu stosowania dopingu przez sportowców rosyjskich, informuje Radio Praha.

"I kosztem pewnych ofiar idziemy na ten krok, aby pokazać swój stosunek do dopingu. Dlatego na finał nie jedziemy. Gdybyśmy to zrobili, to odstąpilibyśmy od swoich zasad. Chcemy zachować własną twarz. Naszym zdaniem, w Rosji nie muszą odbywać się międzynarodowe zawody ", - zaznaczył Hamza.

Według informacji wydania iDnes.cz, oprócz czeskiej drużyny, do bojkotu Rosji dołączyły zespoły USA i Kanady.

"Nie polecą tam przedstawiciele trzech krajów z naszej czwórki, która najsilniej wśród wszystkich wystąpiła przeciwko dopingowi" - mówi Hamza.

Czwartym krajem jest Francja, która jeszcze nie zrezygnowała z podróży do Tjumeni.

Trener czeskiej reprezentacji, ze swej strony, oświadczył, że rozumie iż nieuczestniczenie w finale może pozbawić Czechy kwot na następne Mistrzostwa Świata, jednak w pełni popiera decyzję.

Aby w przyszłym sezonie Mistrzostw Świata kraj mogło reprezentować 5 mężczyzn i 5 kobiet, obie drużyny muszą się uzyskać nie niższe niż 10 miejsce.

Artykuły powiązane