NATO uznaje Ukrainę za oficjalnego aspiranta

NATO uznaje Ukrainę za oficjalnego aspiranta
Sojusz Północnoatlantycki uznaje dążenie Ukrainy do uzyskania pełnoprawnego członkostwa w tej organizacji.

O tym informuje oficjalna strona internetowa Sojuszu w części poświęconej rozszerzeniu NATO.

"W tej chwili cztery kraje partnerskie zadeklarowały swoje aspiracje do członkostwa w NATO: Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, a także Ukraina" – czytamy w oświadczeniu.

Na stronie znajduje się również wyjaśnienie statusu "kraju aspirującego", do którego Ukraina obecnie należy.

"Kraje, które zadeklarowały swoje zainteresowanie wstąpieniem do Sojuszu, najpierw otrzymują zaproszenie do przyłączenia się do zintensyfikowanego dialogu z NATO w ich dążeniu do członkostwa i powiązanych reformach" – podaje ogłoszenie.

Zwracamy uwagę, że Sojusz do tej pory odmówił formalnego uznania aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO. Do piątku strona internetowa NATO twierdziła, że Ukraina "nie ma formalnych aspiracji do członkostwa". Po zaostrzeniu się stosunków ukraińsko-węgierskich jeszcze trudniej było zmienić ten status.

Według ukraińskich mediów, kwestia ta została poruszona również podczas rozmów prezydenta Poroszenki i sekretarza generalnego Stoltenberga w lutym. W tym czasie Sojusz znalazł oficjalne wyjaśnienia, dlaczego nie nadaje Ukrainie nowego statusu.

Jednak późnym wieczorem w piątek oficjalna strona sojuszu zaktualizowała stronę "Rozszerzenie", dodając Ukrainę do listy "krajów aspirujących".

Zmieniono również sekcję poświęconą Ukrainie - został dodany blok zawierający decyzję Rady Najwyższej z 8 czerwca w sprawie członkostwa w NATO jako strategicznego celu Ukrainy. Do tej pory ten blok nie został opublikowany na stronie internetowej Sojuszu.

Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Iwanna Kłupusz-Cyncadze wyjaśniła, że w piątek odbyły się rozmowy w tej sprawie z zastępcą sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller. W wyniku tych rozmów w Sojuszu zgodzili się uznać decyzję Ukrainy.

"Od uznania aspiracji do członkostwa długa droga, składająca się przede wszystkim z pracy wewnętrznej, ale możemy odnieść sukces, jeśli świadomie zmienimy kraj zgodnie z demokratycznymi, społecznymi, ekonomicznymi, politycznymi i oczywiście wojskowymi zasadami i podejściami NATO" – powiedziała wicepremier.

Artykuły powiązane