Stany Zjednoczone określiły cztery powody konfliktu zbrojnego we wschodniej Ukrainie

Stany Zjednoczone określiły cztery powody konfliktu zbrojnego we wschodniej Ukrainie
Wszystkie są inicjowane przez Rosję, przekonują w USA.

Chargé d'affaires ad interim Stanów Zjednoczonych w OBWE, Harry Kamian, podczas spotkania Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) nazwał cztery przyczyny konfliktu zbrojnego w Donbasie – donosi Głos Ameryki.

W ten sposób Kamian zareagował na wystąpienie rosyjskiej delegacji.

"W świetle jednej z wypowiedzi wybitnego rosyjskiego kolegi dotyczącej specjalnego przedstawiciela [Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy Kurta] Volkera oraz oświadczeń rosyjskiego delegata o tym, co doprowadziło do konfliktu na Ukrainie, chcę przytoczyć cztery proste powody" – zauważył dyplomata.

Według Kamiana głównym powodem jest naruszenie przez Rosję suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej.

"W przeciwieństwie do poglądów wyrażonych dziś przez rosyjskiego delegata, konflikt na wschodzie Ukrainy był spowodowany przez naruszenie przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy. To, co doprowadziło do obecnego kryzysu, który mamy na Ukrainie, to pogwałcenie suwerenności Ukrainy przez Rosję. To, co doprowadziło do konfliktu na Ukrainie, to pogwałcenie niezależności Ukrainy przez Rosję" – podkreślił Kamian.

Zwrócił również uwagę na fakt, że kraj-agresor nadal łamie podstawowe zasady prawa międzynarodowego w czwartym roku wojny na wschodzie Ukrainie.

"To, co doprowadziło do obecnego konfliktu na Ukrainie, wspiera go i nadal stanowi największe zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa w regionie, to powtórzenie i kontynuacja naruszeń niektórych najważniejszych zasad i zobowiązań, które mamy w OBWE" – dodał Chargé d'affaires USA.

Przypomnijmy, że prezydent USA Donald Trump przedłużył o rok sankcje przeciwko Rosji za to, że Federacja Rosyjska nadal stanowi zagrożenie dla stabilności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także polityki zagranicznej USA.

Jednocześnie Stany Zjednoczone nie wykluczyły zniesienia sankcji z Rosji, ale określiły warunki, które musi spełnić kraj- agresor w tym celu.

"Jeśli chodzi o rosyjskie sankcje, to zależy to całkowicie od rosyjskiego rządu. Jeśli zaprzestanie aktywności w niektórych obszarach, np. próby podkopania demokracji w Stanach Zjednoczonych, czy ingerencji w inne kraje, takie jak Ukraina, sankcje prawdopodobnie zostaną zniesione. Jeśli nie, będą nadal działać" – powiedział senator ze stanu Alaska Daniel Sullivan.

Artykuły powiązane