Polska, Litwa i Łotwa podpisały oświadczenie o niebezpieczeństwie Nord Stream 2

Polska, Litwa i Łotwa podpisały oświadczenie o niebezpieczeństwie Nord Stream 2
W Wilnie szefowie parlamentów Polski, Litwy i Łotwy podpisali oświadczenie z ostrzeżeniem o niebezpieczeństwie gazociągu Nord Stream 2, adresowane do szefów parlamentów państw europejskich.

Informuje o tym Polskie Radio.

„Gazociąg Nord Stream 2 jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej państw Unii Europejskiej od Rosji”, - czytamy w dokumencie.

W piśmie wskazano, że bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowym elementem zjednoczonej i dostatniej Europy. Zdaniem autorów listu, pomimo tego, że gazociąg Nord Stream 2 jest prezentowany jako projekt komercyjny, jest to w rzeczywistości narzędzie polityki Federacji Rosyjskiej.

Wcześniej taki list podpisały Ukraina i Mołdawia.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił znaczenie tego, że list podpisała grupa krajów, a nie poszczególne państwa.

„Druga kwestia to zasada solidarności i współpracy »równi z równymi, wolni z wolnymi« co jest fundamentem Unii Europejskiej. Chcemy ze wszystkimi współpracować, ale chcemy też, żeby szanowano troskę o bezpieczeństwo naszych państw – państw bałtyckich i Polski. Wspólnie wspieramy też Ukrainę, która toczy ciężką walkę o swoją niepodległość”.

Polska, Litwa, Łotwa, Ukraina i Mołdawia wezwały kraje europejskie do zagwarantowania, że eksploatacja gazociągu Nord Stream 2 odbywać się będzie zgodnie z zasadami UE.

Artykuły powiązane