W Chinach zniesiono ograniczenie dwóch kadencji dla głowy państwa

W Chinach zniesiono ograniczenie dwóch kadencji dla głowy państwa
Wcześniej przewodniczący CHRL miał prawo zajmować swój post maksymalnie dwie pięcioletnie kadencje.

Deputowani odbywających się w Pekinie sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL, najwyższy organ władzy państwowej Chin – red.) w niedzielę przegłosowano zmieniony projekt Konstytucji kraju.

Wśród innych zmian z Konstytucji usunięto zapis zgodnie z którym przewodniczący CHRL i jego zastępca mieli prawo zajmować swoje stanowiska tylko dwie pięcioletnie kadencje. Propozycja zmiany wprowadzona została przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin.

Zmiany zostały przyjęte zdecydowaną większością głosów, przy dwóch głosujących przeciw i trzech głosach wstrzymujących się.

Rzecznik prasowy sesji Zhang Yesui na konferencji prasowej przed otwarciem sesji wyjaśnił, że konieczność nowelizacji pojawiła się w związku z "rewolucyjnymi zmianami" w sytuacji kraju, szczególnie po 18. Zjeździe Partii (2012 rok - red)".

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, powiedział, że w statucie KPCH nie ma ograniczeń dotyczących terminów pobytu sekretarza generalnego i przewodniczącego Rady Wojskowej KC KPCH na swoich postach. Zniesienie tych ograniczeń dla przywódców państwa w Konstytucji wprowadza statut partii i odpowiednio podstawowy kodeks państwa.

Zdaniem zagranicznych obserwatorów, zniesienie ograniczeń na zajęcie wyższych państwowych stanowisk pozwoli obecnemu przewodniczącemu CHRL Xi Jinpingowi być ponownie wybranym w 2023 roku na najwyższy państwowy post po raz trzeci.

Xi Jinping w 2012 roku został sekretarzem generalnym KC KPCH, a w 2013 roku - przewodniczącym CHRL i, odpowiednio, przewodniczącym Centralnej Rady Wojskowej CHRL. Jak się oczekuje, będzie on ponownie wybrany na te stanowiska na obecnej sesji OZPL.

Na ostatnim, 19. Zjeździe KPCH, który odbył się w listopadzie ubiegłego roku, Xi Jinping został ponownie wybrany sekretarzem generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii.

Jak przypomina " South China Morning Post”, zasada dwóch terminów wyboru na stanowisko przewodniczącego CHRL została wprowadzona przez reformatora i polityka Denga Xiaopinga w 1982 roku, aby nie dopuścić do powtórzenia się sytuacji z rządami Mao Zedonga, który znajdował się u władzy kilkadziesiąt lat, aż do swojej śmierci.

W Konstytucji również wraz z nazwiskami Mao Zedonga i Denga Xiaopinga wpisano rozporządzenie w sprawie "wytycznych ideach Xi Jinpinga odnośnie warunków socjalizmu z chińską specyfiką". Na sesji również zatwierdzono utworzenie nowego resortu antykorupcyjnego - Narodowej Komisji Nadzorczej.

Artykuły powiązane