USA grożą uderzeniem na al-Asada, jeśli ONZ znowu zablokuje rozejm

USA grożą uderzeniem na al-Asada, jeśli ONZ znowu zablokuje rozejm
USA wyraziły gotowość do zadania ciosu ugrupowaniom reżimu al-Asada, które przy wsparciu Rosji i Iranu zabijają ludność cywilną we Wschodniej Gucie, jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ ponownie nie będzie w stanie zapewnić zawieszenia ognia w tym regionie.

Z odnośnym wnioskiem wystąpiła w poniedziałek, 12 marca, na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ stała przedstawicielka USA przy ONZ Nikki Haley, informuje własny korespondent Ukrinformu.

„Jeśli wspólnota międzynarodowa nie jest w stanie nieprzerwanie działać, to zdarzają się przypadki, kiedy państwa są zmuszone do przedsiębrania własnych kroków”, - powiedziała przedstawicielka USA.

W związku z tym zawiadomiono, że amerykańska delegacja w poniedziałek rozpowszechniła wśród członków Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji z żądaniem ogłoszenia natychmiastowego wprowadzenie trybu zawieszenia ognia na okres kolejnych 30 dni. Przy tym dokument zawiera apel do sekretarza generalnego ONZ o pilnie wypracowanie propozycji w celu monitorowania trybu zawieszenia działań wojennych, a także relokacji cywilów.

Jeśli poszczególne kraje w Radzie Bezpieczeństwa ponownie zablokują dokument, Stany Zjednoczone Ameryki „utrzymają gotowość do działania”, powiedziała amerykańska dyplomatka. Przypomniała, że w ubiegłym roku Stany Zjednoczone zniszczyły uderzeniem rakietowym bazę lotniczą syryjskiego rządu, skąd został wykonany atak chemiczny.

„Nie jest to droga, której oddajemy pierwszeństwo, ale już pokazaliśmy, że wybierzemy ją i jesteśmy gotowi, aby ją wybrać”, - powiedziała przedstawicielka USA.

Artykuły powiązane