Estonia także wypowiedziała się przeciwko Nord Stream 2

Estonia także wypowiedziała się przeciwko Nord Stream 2
Przewodniczący Zgromadzenia Państwowego Estonii Eiki Nestor dołączy do oświadczenia przeciwko Nord Stream 2, podpisanego ostatnio w Wilnie przez prelegentów parlamentów Litwy, Łotwy i Polski.

„Estonia uważa, że Nord Stream 2 jest projektem politycznym”, — powiedział Nestor. „Chcemy, aby Rada Unii Europejskiej w najbliższym czasie omówiła zmianę dyrektywy w sprawie gazu”. Zgodnie z proponowanymi zmianami wszystkie rurociągi, zbudowane przez państwa nie należące do Unii Europejskiej, muszą odpowiadać postanowieniom ustawodawstwa energetycznego Unii Europejskiej.

„We wspólnym oświadczeniu parlamentów wyrażono poparcie dla tych zasad”, — powiedział Nestor. „Powiedziałem kolegom o swojej decyzji podpisania wspólnego oświadczenia. Przyczyna, przez którą robię to dziś, jest prosta. Podpiszę w imieniu Estonii tylko te oświadczenia, z którymi zapoznałem się wcześniej. Oświadczenie jest wynikiem współpracy między Litwą i Polską. Dziś rano zapoznałem się z treścią oświadczenia i postanowiłem do niego dołączyć”, - cytuje polityka wydanie Delfi.

Jak informował WSCHODNIK, ostatnio w Wilnie przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis, przewodniczący Sejmu Łotwy Ināra Mūrniece i marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński podpisali oświadczenie przeciwko budowie gazociągu Nord Stream 2, który ma biec po dnie Morza Bałtyckiego.

W oświadczeniu podkreślono, że celem projektu Nord Stream 2 nie jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu, a wzrost zależności energetycznej Unii Europejskiej, w szczególności państw Europy Środkowej i Wschodniej, od Rosji i, w związku z tym, utrzymanie tej zależności.

Artykuły powiązane