Niemcy wydały pozwolenie na budowę Nord Stream 2

Niemcy wydały pozwolenie na budowę Nord Stream 2
Niemcy wydały pozwolenie na budowę kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 na dnie Morza Bałtyckiego.

 

Zawiadomił o tym Niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii, przekazuje Deutsche Welle.

Decyzja ta oznacza, że wszystkie przeszkody prawne na drodze do budowy 31-kilometrowego odcinka gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec zostały usunięte.

Jak wiadomo, w styczniu tego roku władze kraju zatwierdziły budowę odcinka gazociągu w niemieckich wodach terytorialnych.

„Cieszymy się, że wydano wszystkie niezbędne uprawnienia w celu budowy niemieckiej części trasy”, - powiedział Jens Lange, kierownik ds. uzyskania uprawnień w Niemczech spółki Nord Stream 2 AG.

Poinformowano, że budowa niemieckiego odcinka Nord Stream 2 rozpocznie się wiosną.

Jak wiadomo, projekt Nord Stream 2 przewiduje budowę i pracę dwóch nitek gazociągu o łącznej mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec.

Przeciwnicy projektu – w tym Polska, kraje bałtyckie i Dania – twierdzą, że Nord Stream 2 zwiększy zależność UE od Gazpromu, który już dostarcza około jednej trzeciej gazu używanego w UE.

Niedawno szefowie parlamentów Polski, Litwy i Łotwy podpisali w Wilnie oświadczenie mówiące, że gazociąg Nord Stream 2 ma na celu uzależnienie energetyczne państw UE od Rosji. Wcześniej to samo oświadczenie podpisały Ukraina i Mołdawia.

Do inicjatywy przeciwko Nord Stream 2 dołączyła także Estonia.

Niedawno w USA grupa złożona z 39 członków Senatu z dwóch partii zwróciła się do Departamentu Skarbu i Departamentu Stanu kraju z prośbą, by zapobiec budowie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.

Jak informowaliśmy wcześniej, Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę potencjalnie blokującą Nord Stream 2.

Artykuły powiązane