Turcja i Rosja rozpoczęły budowę elektrowni atomowej

Turcja i Rosja rozpoczęły budowę elektrowni atomowej
Prezydenci Turcji i Rosji, Recep Tayyip Erdoğan i Władimir Putin za pośrednictwem wideokonferencji wzięli udział w ceremonii położenia kamienia węgielnego pod budowę elektrowni atomowej Akkuyu.

 

Przemawiając na ceremonii położenia kamienia węgielnego pod budowę elektrowni atomowej, turecki przywódca podkreślił, że budowa elektrowni atomowej Akkuyu jest historycznym momentem zarówno z punktu widzenia rozwoju Turcji, jak i w zakresie współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki, informuje news.eizvestia.com.

Zdaniem Erdoğana, uruchamiając pierwszy reaktor elektrowni atomowej Akkuyu w 2023 roku, Turcja wejdzie do rodziny krajów wykorzystujących energię jądrową w celach pokojowych.
„Elektrownia atomowa Akkuyu pracując pełną mocą będzie zapewniać 10% zapotrzebowania Turcji na energię elektryczną. W ten sposób turecka energetyka stanie się mniej zależna od ropy naftowej, gazu i węgla”, – powiedział turecki prezydent.

Na zakończenie przemówienia Erdoğan zwrócił się do ministra rozwoju Turcji Lütfi Elvana z prośbą, aby nacisnął przycisk, który symbolizuje początek procesu tworzenia fundamentów elektrowni atomowej.

Artykuły powiązane