Budowa pierwszej nitki Tureckiego Potoku zakończy się za miesiąc

Budowa pierwszej nitki Tureckiego Potoku zakończy się za miesiąc
Gazprom już za miesiąc zakończy budowę pierwszej nitki gazociągu Turecki Potok, która ma pomóc przejść zachodniej części Turcji na bezpośrednie dostawy z Rosji i zastąpić tym ukraiński tranzyt.

 

Jak poinformowała agencja Interfax, w Ankarze prezes zarządu Gazpromu, Aleksiej Miller, powiedział dziennikarzom, że „wszystko idzie zgodnie z planem. Mogę powiedzieć, że na dzień dzisiejszy położono 1047 kilometrów podwójnej nitki gazociągu, czyli 55 procent całkowitej długości morskiej części gazociągu. Co się tyczy pierwszej nitki – zbudowano 827 kilometrów i dosłownie w pierwszej dekadzie maja skończymy budowę pierwszej nitki gazociągu. Pozostaje zbudowanie terminalu odbiorczego i drugiej nitki. Wszystko idzie zgodnie z planem”, - zapewnił.

Turecki Potok jest projektem gazociągu eksportowego z Rosji do Turcji przez Morze Czarne i dalej do granicy Turcji z sąsiednimi krajami. Pierwsza nitka przeznaczona jest dla tureckiego rynku, druga natomiast dla krajów Europy. Budowa morskiego odcinka Tureckiego Potoku rozpoczęła się 7 maja 2017 roku.

Artykuły powiązane