Finlandia wydała wszystkie zezwolenia dla Nord Stream 2

Finlandia wydała wszystkie zezwolenia dla Nord Stream 2
Wcześniej wszystkie zezwolenia na budowę gazociągu omijającego Ukrainę zostały wydane przez Niemcy.


Regionalne Biuro Administracyjne Finlandii Południowej wydało zezwolenie na podstawie ustawy o wodzie dotyczące budowy gazociągów Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej kraju (WSE). W ten sposób w 374-kilometrowej fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej rury przebiegną w 20-metrowym korytarzu, w pobliżu już położonego gazociągu Nord Stream.

Wcześniej, 5 kwietnia, Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia Finlandii udzieliło zgody na budowę gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej państwa. W ten sposób Nord Stream 2 otrzymał wszystkie niezbędne zezwolenia z tego kraju, informuje służba prasowa firmy Nord Stream 2 AG.

Wcześniej firma Nord Stream 2 AG, która jest zaangażowana w budowę tego gazociągu tranzytowego, otrzymała wszystkie niezbędne zezwolenia w Niemczech. Obecnie trwają procedury uzyskiwania zezwoleń w innych krajach na trasie gazociągu - Szwecji, Rosji i Danii.

Nord Stream 2 jest przeznaczony do tranzytu rosyjskiego gazu do Europy z pominięciem Polski i Ukrainy. Europa otrzymuje teraz rosyjski gaz przez ukraiński system transportu gazu. Po pełnym uruchomieniu Nord Stream 2 będzie transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu, podczas gdy na przykład w ubiegłym roku Rosja dostarczyła 93 miliardów metrów sześciennych gazu do Europy przez Ukrainę.

Przeciwnicy projektu – w szczególności Polska, kraje bałtyckie i Dania – twierdzą, że Nord Stream 2 zwiększy zależność UE od rosyjskiego „Gazpromu”, który już dostarcza około jednej trzeciej ilości gazu do Unii Europejskiej.

 

Artykuły powiązane