Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rosyjską rezolucję z potępieniem ataku na Syrię

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rosyjską rezolucję z potępieniem ataku na Syrię
Przeciwko głosowała połowa członków Rady bezpieczeństwa ONZ.

Rada Bezpieczeństwa ONZ w sobotę, 14 kwietnia, przeprowadziła nadzwyczajne posiedzenie poświęcone atakowi rakietowemu w Syrii, który przeprowadziły wcześniej tego dnia siły zbrojne USA, Wielkiej Brytanii i Francji.

Posiedzenie zostało zwołane na żądanie Rosji, która nazwała atak rakietowy "aktem agresji" i wezwała do jego potępienia.

Jednak po długich debatach projekt uchwały, przygotowany przez rosyjskich dyplomatów, został odrzucony.

Głosowało na niego tylko trzech członków Rady Bezpieczeństwa ONZ przy ośmiu głosach "przeciw" i czterech głosach wstrzymujących się.

Obecnie w skład Rady Bezpieczeństwa wchodzą: Wielka Brytania, Chiny, Rosja, Stany Zjednoczone, Francja (stali członkowie), Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Równikowa, Etiopia, Kuwejt, Kazachstanie, Peru, Boliwia, Szwecja, Holandia i Polska.

Przypomnijmy, że w nocy 7 kwietnia helikopter zrzucił bombę z chemikaliami nad miastem Duma, które jawi się jako ostatnie ognisko oporu dżihadystów w regionie. Większość poszkodowanych to cywile. Atak ostro potępiły Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Prezydent USA Donald Trump oskarżył o atak wojska prezydenta Syrii Baszara al-Asada i rzucił się z krytyką na prezydenta Rosji Władimira Putina i irańskie władze za to, że wspierają ten reżim.

Rano 14 kwietnia Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja przeprowadziły atak rakietowy na obiekty syryjskiego programu chemicznego. Wśród obiektów, które znalazły się pod ostrzałem: - wojskowe lotnisko w Mezze, kompleksy syryjskiego Centrum Naukowo-Badawczego w Barza i Dżumraja pod Damaszkiem, a także baza przechowywania broni chemicznej w rejonie miejscowości Masjaf.

Prezydent USA Donald Trump w orędziu do narodu ogłosił, że celem ataków było uniemożliwienie użycia przez Damaszek broni chemicznej i obiecał, że amerykańsko-francusko-brytyjska koalicja w przyszłości” zintegruje wszystkie instrumenty potęgi narodowej: wojskową, ekonomiczną i dyplomatyczną”.

 

Artykuły powiązane