Wielka Brytania planuje wprowadzić sankcje wobec rosyjskich oligarchów - The Sunday Times

Wielka Brytania planuje wprowadzić sankcje wobec rosyjskich oligarchów - The Sunday Times
Restrykcje mogą dotknąć Deripaskę i Abramowicza.


Wielka Brytania może wprowadzić sankcje wobec rosyjskich oligarchów. Pisze o tym brytyjski dziennik The Sunday Times.

Źródła gazety twierdzą, że rząd opracowuje sankcje przeciwko największym rosyjskim oligarchom, wśród których Oleg Deripaska, Wiktor Wekselberg i Roman Abramowicz. Wszyscy trzej posiadają aktywa w Wielkiej Brytanii.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała z kolei, że rząd rozważa różne warianty działań w odniesieniu do „nielegalnych finansów” rosyjskich urzędników i przedsiębiorców na terenie Wielkiej Brytanii, nie naświetlając przy tym szczegółów.

Przypomnijmy, że 6 kwietnia Departament Skarbu USA poinformował o nowej rundzie sankcji wobec rosyjskich obywateli, urzędników, prywatnych i państwowych firm. Stany Zjednoczone zamrożą aktywa wszystkich osób fizycznych i prawnych, na które nałożono nową falę sankcji.

Według Giełdy Papierów Wartościowych w Hongkongu 9 kwietnia akcje spółki UC Rusal rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski, który znalazł się na liście sankcji, spadły o 50%. Rusal ostrzega o ryzyku technicznej niewypłacalności z powodu ograniczeń Departamentu Skarbu USA, choć zapewnił też, że podtrzymuje wykonanie wszystkich swoich zobowiązań kredytowych.

Na tle sankcji euro na Moskiewskiej Giełdzie już przekroczyło 76 rubli po raz pierwszy od prawie dwóch lat.

5 marca poinformowano, że w Wielkiej Brytanii były rosyjski szpieg Siergiej Skripal trafił do szpitala w wyniku poważnego zatrucia nieznaną substancją. Gazeta The Telegraph dowiedziała się, że Skripal wcześniej zwracał się do policji z oświadczeniem, że obawia się o swoje życie. Żona byłego funkcjonariusza FSB Aleksandra Litwinienki powiedziała gazecie, że sytuacja wokół Skripala „jest bardzo podobna do tego, co się stało z jej mężem”. Jak wiadomo, zmarł on w 2006 roku w wyniku zatrucia polonem.

14 marca premier Wielkiej Brytanii Theresa May poinformowała o wydaleniu z kraju 23 rosyjskich dyplomatów i o odwołaniu wizyty szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa w kraju z powodu otrucia w Salisbury byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala. W odpowiedzi Federacja Rosyjska ogłosiła persona non grata 23 brytyjskich dyplomatów.

26 marca w ślad za Wielką Brytanią szereg krajów oświadczył o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Wśród nich znalazła się też Ukraina.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej doszła do wniosku, że władze Wielkiej Brytanii poprawnie zidentyfikowały substancję, którą został otruty były rosyjski szpieg Siergiej Skripal i jego córka Julia.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej potwierdziła rosyjskie pochodzenie substancji nowiczok.

Artykuły powiązane