Pozwolenie Finlandii na budowę Nord Stream 2 zaskarżono w sądzie

Pozwolenie Finlandii na budowę Nord Stream 2 zaskarżono w sądzie
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, złożyła do Sądu Administracyjnego w fińskim mieście Vaasa skargę dotyczącą zgody rządu na budowę gazociągu Nord Stream 2.

 

Jak poinformowano na stronie Fundacji, skarga dotyczy odcinka w fińskiej strefie ekonomicznej o długości 380 km.

"Opierając się na analizach naukowców polskich i niemieckich, zarzucamy tej decyzji szkodliwość z punktu widzenia ochrony środowiska", - powiedział prezes Fundacji Marcin Stoczkiewicz przekazuje TVP Info.

W Fundacji podkreślono, że analiza dokumentów przedstawionych przez inwestora, pokazuje, że wpływy tej inwestycji na środowisko zostały źle zbadane.

Jak zaznaczył Stoczkiewicz, „w ocenie ClientEarth Nord Stream 2 znacznie utrudni transformację energetyczną w Polsce, dlatego organizacja występuje przeciwko tej inwestycji. Gaz jest paliwem potrzebnym w transformacji, ale polska energetyka może nie odejść od węgla w sytuacji, gdy jedyną alternatywą dla niego będzie gaz rosyjski. A Nord Stream 2 zwiększa uzależnienie UE od gazu z Rosji”.

Jak informowaliśmy, w niemieckim mieście Lubmin rozpoczęła się budowa gazowej stacji odbiorczej w ramach projektu gazociągu Nord Stream 2.

Przeciwnicy projektu, w tym Polska, kraje bałtyckie, Ukraina, Mołdawia, Stany Zjednoczone i Dania - twierdzą, że Nord Stream 2 zwiększy zależność UE od "Gazpromu", który już dostarcza około jednej trzeciej ilości gazu w UE.

Oprócz Niemiec, Finlandia zatwierdziła budowę gazociągu, którego długość wyniesie 1200 kilometrów. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że projekt Nord Stream 2 nie może być realizowany bez uwzględnienia Ukrainy jako kraju tranzytowego.

Artykuły powiązane