W okupowanym Krymie oficjalnie otworzono kerczeński most

W okupowanym Krymie oficjalnie otworzono kerczeński most
W otwarciu samochodowej części mostu wziął udział Władimir Putin.

 

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wziął udział w oficjalnym otwarciu samochodowej części mostu przez cieśninę kerczeńską w aneksowanym Krymie. Most o długości 19 kilometrów łączy zajęty ukraiński półwysep i Kraj Krasnodarski. Koszt jego budowy wyniósł 6,9 mld rubli.

Jak informuje RIA Novosti, ruch pojazdów na moście ruszy w piątek, 16 maja. Jako pierwsi pojadą mieszkańcy Krymu i Kubania. Przejazd dla samochodów osobowych i autobusów pasażerskich uruchomiony zostanie jednocześnie z dwóch brzegów Cieśniny Kerczeńskiej — po dwa pasy w każdą stronę. Ruch pociągów jest planowany na przyszły rok.

9 maja firma "Strojgazmontaż", zajmująca się budową Krymskiego Mostu, poinformowała o zakończeniu budowy jego infrastrukturalnej części.

Ukraina prowadzi ekologiczną ekspertyzę specjalistyczną w zakresie budowy przez Rosję Mostu Krymskiego w aneksowanym Krymie. W przypadku stwierdzenia zagrożenia katastrofy ekologicznej, Kijów zwróci się do państw Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego.

Ponadto, według ambasadora USA na Ukrainie Marie Jovanovic, budowa Krymskiego Mostu przeszkadza połączeniu transportowemu Ukrainy z międzynarodowymi rynkami.

Artykuły powiązane