W Moskwie odwiedzający uszkodził obraz Repina "Iwan Groźny i jego syn Iwan"

W Moskwie odwiedzający uszkodził obraz Repina "Iwan Groźny i jego syn Iwan"
W moskiewskiej Galerii Trietiakowskiej mężczyzna uszkodził obraz malarza Ilji Repina "Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 roku", bardziej znany jako "Iwan Groźny zabija swojego syna".

 

W komunikacie prasowym muzeum poinformowano, że mężczyzna poważnie uszkodził dzieło, które zostano wycofane z ekspozycji.

"Obraz doznał poważnych uszkodzeń. Płótno rozerwano w trzech miejscach w środkowej części dzieła na figurze carewicza. Od upadku szyby mocno ucierpiała autorska artystyczna rama", – przekazano w biurze prasowym Galerii Trietiakowskiej, informuje rosyjski "Interfax".

Podkreśla się, że mężczyzna rozbił szybę za którą znajdował się obraz i uszkodził płótno używając do tego metalowego słupka barierki, po czym został zatrzymany przez policję.

Po wstępnych czynności dochodzeniowo-śledczych konserwatorzy muzeum przeprowadzili pilne prace interwencyjne. Zostały zlikwidowane odłamki szkła, dokonano demontażu samego obrazu i ramy.

Następnie okazało się, że sprawca o imieniu Igor, tłumaczył swój czyn pragnieniem zniszczenia obrazu, który nie odpowiada prawdzie historycznej. Według jego słów, moskiewski car Iwan Groźny nie zabił swojego syna, a więc obraz należy zniszczyć.

Obraz Ilji Repina, stworzony w latach 1883-1885, przedstawia epizod z życia rosyjskiego cara Iwana Groźnego, kiedy to w przypływie gniewu zadał śmiertelny cios swojemu synowi carewiczowi Iwanowi.

Artykuły powiązane