Chiny wykradły tajne plany amerykańskich rakiet naddźwiękowych

Chiny wykradły tajne plany amerykańskich rakiet naddźwiękowych
Chińscy hakerzy rządowi włamali się do komputerów jednej z firm współpracujących z marynarką wojenną Stanów Zjednoczonych i przechwycili wiele wrażliwych danych, związanych z rozwojem broni dla łodzi podwodnych.

 

Jak poinformowała amerykańska gazeta The Washington Post, powołując się na lokalnych urzędników, w szczególności skradzione zostały tajne plany rozwoju naddźwiękowej rakiety przeciwokrętowej, którą USA planowały wykorzystać na łodziach podwodnych od roku 2020. Ataki miały miejsce w styczniu i lutym tego roku - poinformowali urzędnicy, chcący pozostać anonimowi.

Hakerzy zaatakowali komputery podwykonawcy, który pracuje dla Centrum Rozwoju Podwodnego Uzbrojenia marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, organizacji wojskowej z siedzibą w Newport.

Hakerom udało się wykraść 614 gigabajtów materiałów dotyczących tajnego projektu pod nazwą Sea Dragon, a także dane dotyczące czujników i sygnałów, informacje z radiostacji łodzi podwodnej, związaną z systemami szyfrowania, rozwoju elektronicznych środków walki.

Gazeta zauważa, że na wniosek marynarki wojennej USA w publikacji nie podaje się szczegółów na temat skradzionego projektu, ponieważ może to zaszkodzić bezpieczeństwu państwa.

Projekt Sea Dragon jest inicjatywą specjalnego biura Pentagonu rozpoczętą w 2012 roku, aby dostosować istniejące technologie wojskowe USA do nowych warunków. Departament Obrony powołując się na klauzulę tajności, prawie nic nie mówił o projekcie, oprócz tego, że zapewni on "niszczycielskie możliwości ofensywne" przez "integrację istniejącego systemu broni z obecną platformą marynarki wojennej".

Artykuły powiązane