Kraje G7 opracują system ochrony od propagandy i manipulacji

Kraje G7 opracują system ochrony od propagandy i manipulacji
Na szczycie "siódemki" (G7) w Kanadzie państwa członkowskie podjęły decyzję o opracowaniu nowego systemu ochrony od propagandy.

 

W szczególności planowane jest opracowanie tzw. "Mechanizmu szybkiego reagowania" (Rapid Response Mechanism), co pozwoli szybko i w sposób skoordynowany odpowiedzieć na manipulacji wyborami, propagandę, a także inne nieprawidłowe działania" i próby destabilizacji, pochodzące z takich krajów, jak Rosja", informuje Deutsche Welle, powołując się na agencję dpa.

Jak wiadomo, służby specjalne USA oskarżają Rosję w organizacji ataku hakerów na e-mail Hillary Clinton: ten incydent stał się jedną z przyczyn, które doprowadziły do porażki Clinton w wyborach prezydenckich. Z kolei w Niemczech uważają, że Kreml celowo wrzucał do sieci fałszywe informacje, aby wpływać na opinię publiczną w tym kraju. Jednym z najgłośniejszych skandali stała się sprawa "dziewczynki Lisy", którą rzekomo porwano i zgwałcono przez imigrantów. Ponadto, jako "wyjątkowo problematyczne" kraje G7 nazywają wsparcie przez Rosję europejskich partii i ruchów, które są przeciwko Unii Europejskiej.

Za pomocą nowego systemu ochrony członkowie G7 planują analizować dane o podobnych atakach informacyjnych, a także wymieniać się nimi z innymi. Zakłada się, że w idealnym przypadku" na atak musi być skoordynowana reakcja, która może wyrażać się w danej kampanii lub sankcji.

Artykuły powiązane