Erdogan poinformował o początku operacji wojskowej na północy Iraku

Erdogan poinformował o początku operacji wojskowej na północy Iraku
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że rozpoczęła się operacja wojskowa przeciwko terrorystom w Iraku na obszarach miast Kandil i Sindżar.

 

Informuje o tym turecka państwowa agencja Anadolu.

Zdaniem Erdogana, 20 samolotów Sił Powietrznych Turcji zniszczyło 14 dużych obiektów terrorystów PKK (Partia Pracujących Kurdystanu - przyp. red.).

"To dopiero początek, operacja będzie kontynuowana. Siły zbrojne Turcji oczyszczą z terrorystów iracki Kandil tak samo, jak zrobiły to w Syrii na obszarach Afrin, Dżarabulus, Al-Bab i Azaz" - powiedział Erdogan.

Podkreślił, że "wszyscy terroryści prędzej czy później odpowiedzą za swoje zbrodnie". Erdogan przypomniał, że tylko w syryjskim Afrin w ramach operacji "Gałązka Oliwna" zostało zneutralizowanych ponad 4500 terrorystów.

Jak wiadomo, w styczniu Turcja rozpoczęła na północy Syrii lądową operację "Gałązka Oliwna". Tureckie wojska przekroczyły granicę Syrii i razem z żołnierzami sprzymierzonej Wolnej Armii Syrii (FSA – Free Syrian Army) rozpoczęli starcia z Powszechnymi Jednostkami Obrony (YPG - Yekineyen Parastina Gel ) - kurdyjską milicją .

18 marca Tureckie Siły Zbrojne i Wolna Armia Syrii (FSA) przejęły pełną kontrolę nad położonym w północno-zachodniej części Syrii miastem Afrin.

Ankara nazywa YPG "terrorystami", uważając ich za syryjską gałąź zakazanej w Turcji PKK.

Artykuły powiązane