Euro-6 często nie spełnia wymagań dotyczących ochrony środowiska w UE (INFOGRAFIKA)

Euro-6 często nie spełnia wymagań dotyczących ochrony środowiska w UE (INFOGRAFIKA)
Według nowego badania organizacji non-profit International Council on Clean Transportation, której siedziba mieści się w Berlinie, nawet samochody z silnikami diesla normy Euro 6 często nie spełniają wymagań dotyczących ochrony środowiska w Europie.

 

Baza danych The Real Urban Emissions Initiative (TRUE) opublikowała rankingi, odzwierciedlające emisje tlenków azotu (NOx) w czasie rzeczywistym. Do oceny poziomu emisji przez samochody użyto skali kolorów: zielony/żółty/czerwony (dobrze/średnio/słabo).
Oceny sporządzono na podstawie sprawdzenia 4 850 samochodów różnych marek, które miały silniki diesla, począwszy od normy Euro 3 do Euro 6.

c3d3cf1b8c46b555bbcb7d06cef7c202

Zastanawiające jest, że wszystkie samochody z silnikami wysokoprężnymi normy Euro 3, Euro 4 i Euro 5 otrzymały niską ocenę za poziom emisji szkodliwych substancji. Taką samą ocenę otrzymało także większość samochodów z silnikiem diesla normy Euro 6. z kolei wszystkie samochody z silnikami benzynowymi silnikami Euro 6 otrzymały dobrą lub średnią ocenę.

W badaniu stwierdza się również, że czterej producenci (Suzuki, Subaru, Fiat Chrysler Automobiles, i Renault-Nissan) produkują samochody z silnikami wysokoprężnymi, w których poziom emisji szkodliwych substancji jest do 12 razy większy od maksymalnego poziomu normy Euro 6.
Wszystkie samochody z silnikiem diesla normy Euro 5 wykazały poziom emisji NOx co najmniej 2 razy więcej, niż jest to dozwolone przez prawo europejskie. W najgorszym modelu wskaźnik ten został przekroczony 18-krotnie.

Niektórzy producenci już zaczęli rezygnować ze sprzedaży na Starym Kontynencie samochodów z silnikami diesla. Sprzedaż samochodów z silnikami wysokoprężnymi stale spada od połowy 2015 roku, kiedy okazało się, że Volkswagen fałszował poziom emisji szkodliwych substancji.

Artykuły powiązane