ONZ: Co siódmy mieszkaniec Ziemi żyje za pieniądze krewnych-migrantów

ONZ: Co siódmy mieszkaniec Ziemi żyje za pieniądze krewnych-migrantów
Na dzisiejszy dzień 800 milionów ludzi na całym świecie żyje z przekazów pieniężnych otrzymywanych od rodziny, osób pracujących w innych krajach.

 

Rodzinna pomoc materialna, wspiera w ten sposób co siódmego mieszkańca Ziemi.

Takie dane przytacza ONZ w związku z Międzynarodowym Dniem Przelewów Rodzinnych (International Day of Family Remittances), który obchodzony był 16 czerwca. Według Organizacji, na całym świecie poza granicami swych ojczyzn, żyje około 250 milionów międzynarodowych migrantów.

W raporcie stwierdza się również, że "480 milionów dolarów, które 200 milionów migrantów wysłało do swoich bliskich w 2017 roku, trafiły do krajów rozwijających się. To trzykrotnie więcej, niż wspólna zewnętrzna pomoc finansowa dedykowana tym krajom na rozwój z różnych źródeł". Średnio większość pracowników migrujących wysyła do domu po 200-300 dolarów, kilka razy w roku. W ich ojczyźnie kwoty te najczęściej stanowią do 60% dochodów rodziny i są podstawowym sposobem przetrwania dla milionów rodzin, pisze ONZ.

Podkreśla się również, że około 75 procent wysyłanych pieniędzy przeznacza się na jedzenie i lekarstwa, a także opłacenie nauki dzieci i mieszkania. Pozostałe 25%, lub 100 miliardów dolarów rocznie, są oszczędzane lub inwestowane we własny biznes, który później przynosi dochód, tworzy miejsca pracy i korzystnie wpływa na gospodarkę, w szczególności na obszarach wiejskich. Rodzinne przekazy pieniężne w ten sposób często są motorem rozwoju. Międzynarodowa organizacja zauważa, że przelewy najbardziej istotną rolę grają w małych miasteczkach i wsiach krajów rozwijających się na całym świecie. Adresaci około połowy wysyłanych środków mieszkają na wsi, gdzie dziś mieszka 75 procent najbiedniejszych mieszkańców planety. W skali globalnej w ciągu najbliższych pięciu lat, rodzinne transfery pieniężne na te tereny osiągną sumę biliona dolarów, przewiduje się w Organizacji.

W ONZ pokłada się duże nadzieje w współczesnych innowacjach technologicznych, takie jak blockchain i dostęp do internetowych transakcji, które pozwolą obniżyć koszty przesyłania przelewów z około 7 procent od każdej kwoty przelewu do 3 procent.

Jak powiedział wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko, za granicą pracuje regularnie lub czasowo od 3 do 6 milionów Ukraińców.

Artykuły powiązane