Zrezygnowano z zaproponowanej przez Szijjarto nazwy posiedzenia NATO z Ukrainą i Gruzją

Zrezygnowano z zaproponowanej przez Szijjarto nazwy posiedzenia NATO z Ukrainą i Gruzją
NATO zrezygnowało z nazwy spotkania w ramach szczytu Sojuszu z udziałem Ukrainy i Gruzji, która zawierała słowa „o bezpieczeństwie w rejonie Morza Czarnego”.

 

Wcześniej nazwę właśnie z takim sformułowaniem zaproponował szef MSZ Węgier Peter   .

Świadczy o tym oficjalny program zamieszczony na stronie Sojuszu. Szczyt odbędzie się 11-12 lipca w Brukseli.

Jak wiadomo, Węgry oficjalnie zrezygnowały z blokowania spotkania liderów NATO z udziałem prezydenta Petra Poroszenki. Budapeszt zgodził się na spotkanie w formacie Ukraina-Gruzja-NATO. Poinformował o tym osobiście szef MSZ Węgier 22 czerwca na podsumowaniu spotkania z ukraińskim ministrem Pawłem Klimkinem na Zakarpaciu.

Szijjarto powiedział wtedy, że Węgry zgodziły się na udział Poroszenki w specjalnym formacie szczytu o nazwie „posiedzenie o bezpieczeństwie w rejonie Morza Czarnego”. Źródła „Europejskiej Prawdy” potwierdzają, że taka nazwa była rzeczywiście rozpatrywana, ale została odrzucona na żądanie niektórych krajów, które były przeciwne posiedzeniu, w nazwie którego znajdowałaby się wzmianka o Morzu Czarnym. Jak wiadomo, Rosja również jest krajem należącym do basenu czarnomorskiego, a nie została ona zaproszona na szczyt NATO.

W zatwierdzonym programie szczytu posiedzenie widnieje pod nazwą „Spotkanie Rady Północnoatlantyckiej na poziomie szefów państw i rządów z Gruzją i Ukrainą”. Odbędzie się ono 12 lipca o 8:45 czasu lokalnego.

Na razie nie wiadomo czy na posiedzeniu zostaną podjęte konkretne decyzje, ponieważ Węgry obiecały blokować każdą decyzję podjętą na spotkaniu.

Przed posiedzeniem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i prezydent Petro Poroszenko przedstawią wspólne oświadczenie.

Artykuły powiązane