Rząd Wielkiej Brytanii przyjął strategię stosunków z UE po Brexicie

Rząd Wielkiej Brytanii przyjął strategię stosunków z UE po Brexicie
Gabinet Ministrów Wielkiej Brytanii znalazł konsensus odnośnie Brexitu.

 

Oświadczyła o tym premier Theresa May po 12-godzinnym posiedzeniu rządu w piątek, informuje BBC.

Ministrowie uzgodnili plan utworzenia strefy wolnego handlu z UE dla produktów rolnych i przemysłowych na ogólnych zasadach oraz poparli pomysł utworzenia "wspólnego obszaru celnego".

Wydanie uważa, że przyjęty plan rozdrażni wielu zwolenników Brexit, bo zakłada bardziej bliskie stosunki z UE, niż chciałoby wielu brytyjskich polityków. Teraz Theresa May ma za zadanie "sprzedać" ten plan kolegom i przywódcom europejskim.

Na Downing Street mają nadzieję, że nowe porozumienie pozwoli przejść do następnego etapu negocjacji z Unią Europejską. Ministrowie podkreślają, że ich propozycje oznaczają "istotną ewolucję" w pozycji Wielkiej Brytanii i rozwiążą problemy dotyczące przyszłej granicy między Irlandią Północną i Republiką Irlandii.

"Uważam, że ta propozycja, podchodzi zarówno Wielkiej Brytanii, jak i UE. I oczekuję, że zostanie ona dobrze przyjęta" - powiedziała May.

Warto nadmienić, że 26 czerwca królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zatwierdziła ustawę o wyjściu jej państwa ze składu Unii Europejskiej.

Artykuły powiązane